Napredak u mehaničkim uređajima za podršku cirkulaciji dodaje godine pacijentima sa srčanom insuficijencijom

Napredak u mehaničkim uređajima za podršku cirkulaciji dodaje godine pacijentima sa srčanom insuficijencijom

Ista tehnologija koja omogućava brzom vozu da putuje brzinom do 200 milja na sat bez dodirivanja šina sada održava otkazivanje srca – a u bliskoj budućnosti to će činiti preko bežične veze za napajanje. Mandeep R. Mehra, MD, FRCP, opisao je najsavremeniju srčanu pumpu i druga dostignuća u mehaničkoj cirkulatornoj podršci (MCS) danas na godišnjem sastanku i naučnim sesijama Međunarodnog društva za transplantaciju srca i pluća (ISHLT) u Pragu.

„Bilo je veoma teško ostvariti napredak u poslednjih 30 godina u oblasti mehaničke cirkulatorne podrške“, rekao je dr Mehra, izvršni direktor Centra za napredne srčane bolesti u Brigham Healthu u Bostonu. „Ali sada smo na tački gde su hirurški implantirani uređaji prešli sa spasavanja pacijenata na ivici smrti do pružanja dugotrajne terapije, produženog preživljavanja i funkcionalnog kapaciteta.

MCS uređaji se privremeno ili trajno ugrađuju kod pacijenata sa uznapredovalom srčanom insuficijencijom kako bi srce pumpalo dovoljno krvi. Dr Mehra je uporedio promene generacija u MCS uređajima sa evolucijom automobilske tehnologije.

„Mislim da smo od modela T Ford prešli na Mercedes Benz ili BMV“, rekao je on. „Sada moramo da pređemo na Porše i Ferari.“

Rani MCS uređaji su oponašali funkciju ljudskog srca. Veliki, glomazni i teški, imali su više pokretnih delova koji su mogli da pokvare. Sledeća generacija uređaja, male nepulsirajuće pumpe sa kontinuiranim protokom, manje su, ali dolaze sa rizikom od krvarenja sa mesta na sluzokoži kao što su creva.

„Ovim uređajima je potreban električni vod koji izlazi kroz stomak pacijenta i povezuje se sa spoljnim baterijama“, rekao je on. „Dakle, dok pacijenti sa ovom pumpom žive duže i imaju veći funkcionalni kapacitet, oni su vezani za bateriju.“

Najnoviji razvoj MCS uređaja, magnetno levitirana centrifugalna pumpa, sprečava zgrušavanje i smanjuje krvarenje i druge komplikacije svojstvene ranijim uređajima. Poseduje motor i rotirajući disk koji je potpuno suspendovan u magnetnom polju, koji radi po istom principu „maglev“ koji se koristi u brzim vozovima. Bez mehaničkih ležajeva i širih prolaza za protok krvi, pumpa bez trenja stvara veštački puls brzom promenom brzine rotora.

Dr Mehra je rekao da pacijenti sa uređajima za pomoć levoj komori (LVADs) koji su napravljeni pomoću ove tehnologije sada žive duže od pet godina, što je stopa preživljavanja koja se suprotstavlja onoj kod mnogih pacijenata sa transplantacijom srca.

„U ovom trenutku, MCS uređaji mnogo više opraštaju“, rekao je on. „Ali moramo da pređemo u eru u kojoj oni postaju zaboravni.

Najsavremenija maglev srčana pumpa je implantirana u više od 10.000 pacijenata, ali dr Mehra je rekao da bi se taj broj mogao desetostruko povećati uz dodatna unapređenja, uključujući dalju minijaturizaciju i manje perifernih komponenti.

„U narednih pet godina, nove pumpe će imati potpuno integrisanu liniju napajanja i moći će se bežično napajati izvan tela, baš kao i naši ajfoni“, rekao je on. „Ugradićemo ove uređaje, a pacijent će moći da zaboravi na njih.

U svojoj prezentaciji, dr Mehra je takođe izvestio o drugim napretcima koji revolucionišu ovu oblast, uključujući ksenotransplantacije i bakteriostatske, biokompatibilne površine koje minimiziraju infekcije.

„Imamo potencijal da uslužimo mnogo više pacijenata sa srčanom insuficijencijom, dodajući im godine života i, što je najvažnije, život njihovim godinama“, rekao je on. „Uticaj koji se može povećati je ogroman, a mi sada samo zagrebemo površinu. U narednih pet do sedam godina nepotrebne smrti pacijenata će biti stvar prošlosti.“