Istraživački tim predstavlja nove podatke o tome kako post sa prekidima utiče na ženske hormone

Istraživački tim predstavlja nove podatke o tome kako post sa prekidima utiče na ženske hormone

Pokazalo se da je post sa prekidima efikasan način za gubitak težine, ali kritičari su zabrinuti da ova praksa može imati negativan uticaj na ženske reproduktivne hormone. Sada je tim istraživača Univerziteta Ilinois u Čikagu objavio studiju u gojaznosti koja donosi nove dokaze na sto.

Istraživači, predvođeni Kristom Varadi, profesorkom nutricionizma UIC-a, pratili su grupu gojaznih žena pre i posle menopauze u periodu od osam nedelja na metodu „ratničke dijete“ posta sa prekidima.

Ratnička dijeta propisuje vremenski ograničen period hranjenja od četiri sata dnevno, tokom kojeg osobe na dijeti mogu da jedu bez brojanja kalorija pre nego što nastave post na vodi do sledećeg dana.

Istraživači su merili razlike u nivoima hormona, dobijene analizom podataka o uzorcima krvi, u grupama onih koji su držali dijetu koji su se držali četiri i šestočasovnog perioda hranjenja u odnosu na kontrolnu grupu koja nije sledila ograničenja u ishrani.

Varadi i njen tim otkrili su da je nivo hormona globulina koji se vezuje za pol, proteina koji prenosi reproduktivne hormone po celom telu, ostao nepromenjen kod onih koji su na dijeti posle osam nedelja. Isto važi i za testosteron i za androstendion, steroidni hormon koji telo koristi za proizvodnju i testosterona i estrogena.

Međutim, dehidroepiandrosteron ili DHEA, hormon koji klinike za plodnost propisuju za poboljšanje funkcije jajnika i kvaliteta jajnih ćelija, bio je značajno niži i kod žena u premenopauzi iu postmenopauzi na kraju ispitivanja, pao je za oko 14%.

Dok je pad nivoa DHEA bio najznačajniji nalaz studije, i kod žena pre i nakon menopauze, nivoi DHEA su ostali unutar normalnog opsega do kraja osmonedeljnog perioda.

„Ovo sugeriše da se kod žena u premenopauzi manji pad nivoa DHEA mora odmeriti u odnosu na dokazane prednosti niže telesne mase za plodnost“, rekao je Varadi. „Pad nivoa DHEA kod žena u postmenopauzi mogao bi biti zabrinjavajući jer menopauza već izaziva dramatičan pad estrogena, a DHEA je primarna komponenta estrogena. Međutim, anketa učesnika je pokazala da nema negativnih nuspojava povezanih sa niskim nivoom estrogena. -menopauza, kao što su seksualna disfunkcija ili promene na koži.“

Kao dodatnu korist, pošto je visok DHEA povezan sa rizikom od raka dojke, Varadi je rekao da bi umereni pad nivoa mogao biti od pomoći u smanjenju tog rizika i za žene pre i posle menopauze.

Studija je takođe merila nivoe estradiola, estrona i progesterona – svih hormona vitalnih za trudnoću, ali samo kod žena u postmenopauzi, zbog promene nivoa ovih hormona tokom menstrualnih ciklusa žena u premenopauzi. Kod žena u postmenopauzi nije bilo promene u ovim hormonima na kraju osam nedelja.

Žene u grupama koje su bile na dijeti od četiri sata i šest sati doživjele su gubitak težine od 3% do 4% svoje osnovne težine tokom studije, u poređenju sa kontrolnom grupom, koja nije imala skoro nikakav gubitak težine. Osobe na dijeti su takođe primetile pad insulinske rezistencije i biomarkera oksidativnog stresa.

Žene u perimenopauzi, koje su obično u 40-im godinama, isključene su iz studije.

Ipak, Varadi je rekao: „Mislim da je ovo odličan prvi korak. Posmatrali smo hiljade žena u pre i post menopauzi kroz različite strategije naizmeničnog posta i vremenski ograničene strategije ishrane. Sve što radi je da tera ljude da jedu manje. Skraćivanjem tog prozora za ishranu, vi samo prirodno smanjujete kalorije. Veliki deo negativnih informacija o postu sa prekidima koji su prijavljeni potiču iz studija na miševima ili pacovima. Potrebno nam je više studija da bismo sagledali efekte posta sa prekidima na ljude.“