Uskoro ćemo imati chat robota koji razume naše potrebe i ponašanje. Vojislav Mokrić ističe da veštačka inteligencija već uči iz naših podataka. Njena personalizacija može doneti koristi, ali i rizike.
Vojislav Mokrić, stručnjak za veštačku inteligenciju iz kompanije Majkrosoft, najavljuje da će chat roboti postati naši lični asistenti. Oni će znati šta volimo, čega se bojimo i kako da nam pomognu. Mokrić naglašava da je to već stvarnost, a ne samo teorija.
On objašnjava da modeli veštačke inteligencije uče iz ogromnih količina podataka, ali nisu uvek pouzdani. Postoje situacije kada ne znamo zašto određeni model donosi određene odluke. Čak ni njihovi kreatori nemaju uvek jasne odgovore na ta pitanja.
Ana Manojlović, voditeljka podkasta, podelila je svoje iskustvo korišćenja veštačke inteligencije. Nakon što je tražila program vežbanja, chatbot je počeo da joj se obraća kao trener. Osećala se neprijatno jer nije tražila takvu interakciju.
Mokrić upozorava da personalizacija veštačke inteligencije nije slučajna, već tržišni imperativ. Ona može biti korisna u oblastima kao što su obrazovanje i zdravstvo, ali postavlja se pitanje šta se dešava kada sistemi znaju više nego što želimo da podelimo.
On takođe ističe da veštačka inteligencija ne nudi uvek tačne informacije. Ponekad ne zna, ponekad ne sme da zna, a ponekad bira da ne kaže. Ovo može dovesti do manipulacije mišljenjem korisnika.
Mokrić naglašava da je važno biti oprezan u korišćenju veštačke inteligencije. Ona može uticati na naše izbore i stavove, a pitanje je kada će se koristiti naše lične informacije. Obrazovni sistem u Srbiji nije spreman za izazove koje donosi veštačka inteligencija.
Na kraju, Mokrić i Manojlović se slažu da je važno ostati zahvalan i ljudski. Veštačka inteligencija je alat koji može pomoći, ali i uništiti. Na nama je da odlučimo kako ćemo ga koristiti.