Lopandić je za Danas ocenio da je Vučićeva nemoć da parira albanskom lobiju logična posledica njegovih šireg neuspeha u spoljnoj i unutrašnjoj politici. On je naglasio da uticaj albanskih lobija u SAD nije beznačajan i da se postavlja pitanje kako je Vučić uspeo da napravi seriju ustupaka Kosovu u poslednjih deset godina.
Prema njegovim rečima, Vučić nije pomerio pitanje primene Zajednice srpskih opština, što je ključno za Srbe na Kosovu. Takođe, postavlja pitanje odgovornosti Vučića i njegovih saradnika za gubitak pozicija na severu Kosova nakon izlaska iz institucija.
Lopandić se pita koliko je Vučićev pristanak na Briselsko-Ohridski sporazum popravio položaj Srba na Kosovu. On naglašava da, uprkos stalnom popuštanju u dijalogu, nije došlo do poboljšanja pregovaračke pozicije Srbije za pristupanje EU.
On takođe postavlja pitanje o tome da li je Vučić obezbedio saveznika u međunarodnoj zajednici koji bi mogao da reaguje na ugrožavanje prava Srba. Lopandić se pita koja je strategija vlasti u odnosu na nameru Prištine da preuzme srpske institucije obrazovanja i zdravstva.
Na kraju, on naglašava potrebu za izveštajem Vučića u Skupštini o njegovim rezultatima i neuspesima u dijalogu. Ova pitanja ostaju otvorena i zahtevaju hitnu pažnju.
