Napredak u tehnologiji solarnih ćelija: SrZrS3 apsorberi otvaraju nove mogućnosti

Napredak u tehnologiji solarnih ćelija: SrZrS3 apsorberi otvaraju nove mogućnosti

Istraživački tim predvođen Dr. Lathom Marasamy sa Autonomnog univerziteta u Kjeretaru, Meksiko, postigao je značajan napredak u razvoju halcogenidnih perovskitnih solarnih ćelija. Njihovo istraživanje fokusira se na upotrebu SrZrS3 apsorbera, čime se otvaraju nove mogućnosti za povećanje efikasnosti solarnih panela.

Kombinacija SrZrS3 apsorbera sa provodnim metal-organic framework (c-MOF) materijalima u slojevima za transport rupa (HTL) dovela je do impresivnih rezultata. Korišćenjem SCAPS-1D simulacionog alata razvijenog na Univerzitetu u Gentu, istraživači su analizirali različite c-MOF materijale, među kojima su se Cu-MOF, NTU-9 i Sr-MOF izdvojili kao najperspektivniji.

Najbolji rezultat postignut je primenom Cu-MOF materijala, koji je omogućio efikasnost konverzije energije (PCE) od 30,60%, što je revolucionarni iskorak u oblasti solarne tehnologije.

Tim je testirao 193 različite konfiguracije solarnih ćelija, optimizujući ključne parametre poput koncentracije nosilaca i debljine slojeva, čime su poboljšane provodljivost, dužina difuzije i apsorpcija svetlosti. Posebno značajno poboljšanje od 35% u spektralnom odgovoru u bliskoj infracrvenoj regiji dodatno potvrđuje važnost ovog istraživanja.

Rezultati istraživanja objavljeni su u prestižnom časopisu Solar Energy Materials and Solar Cells pod naslovom:

„Emerging Class of SrZrS3 Chalcogenide Perovskite Solar Cells: Conductive MOFs as HTLs—A Game Changer?“

Doktorska istraživačica Evangeline Linda naglašava da bi ova otkrića mogla otvoriti novu eru u razvoju visoko efikasnih tankoslojnih solarnih ćelija, što bi značajno unapredilo tehnologiju obnovljive energije i njenu primenu u budućnosti.