Italija privremeno blokira ChatGPT zbog zabrinutosti za privatnost

Italija privremeno blokira ChatGPT zbog zabrinutosti za privatnost

Italija privremeno blokira softver za veštačku inteligenciju ChatGPT nakon kršenja podataka dok istražuje moguće kršenje strogih pravila Evropske unije o zaštiti podataka, saopštila je u petak vladina služba za zaštitu privatnosti.

Italijanska uprava za zaštitu podataka saopštila je da preduzima privremene mere „sve dok ChatGPT ne poštuje privatnost“, uključujući privremeno ograničavanje kompanije da obrađuje podatke italijanskih korisnika.

OpenAI sa sedištem u SAD, koji je razvio ChatGPT, nije vratio zahtev za komentar u petak.

Dok su neke javne škole i univerziteti širom sveta blokirali veb lokaciju ChatGPT na svojim lokalnim mrežama zbog zabrinutosti zbog plagijata učenika, nije bilo odmah jasno kada i kako će ga Italija blokirati na nacionalnom nivou.

Malo je verovatno da će ovaj potez uticati i na aplikacije kompanija koje već imaju licence sa OpenAI-om za korišćenje iste tehnologije koja pokreće chatbot, kao što je Microsoftov pretraživač Bing.

Sistemi veštačke inteligencije koji pokreću takve robote za ćaskanje, poznati kao modeli velikih jezika, u stanju su da oponašaju ljudske stilove pisanja zasnovane na ogromnoj količini digitalnih knjiga i onlajn spisa koje su progutali.

Italijanski nadzornik je rekao da OpenAI mora da prijavi u roku od 20 dana koje mere je preduzeo da osigura privatnost podataka korisnika ili će se suočiti sa kaznom do 20 miliona evra (skoro 22 miliona dolara) ili 4% godišnjeg globalnog prihoda.

U saopštenju agencije se citira Opšta uredba EU o zaštiti podataka i napominje da je ChatGPT pretrpeo kršenje podataka 20. marta, uključujući „razgovore korisnika“ i informacije o plaćanjima pretplatnika.

OpenAI je ranije najavio da je morao da isključi ChatGPT 20. marta da bi popravio grešku koja je nekim ljudima omogućavala da vide naslove ili naslove istorije ćaskanja drugih korisnika.

„Naša istraga je takođe otkrila da je 1,2% korisnika ChatGPT Plus-a možda otkrilo lične podatke drugom korisniku“, saopštila je kompanija. „Verujemo da je broj korisnika čiji su podaci zaista otkriveni nekom drugom izuzetno mali i kontaktirali smo one koji bi mogli biti pogođeni.

Italijanski nadzor privatnosti žalio se na nedostatak pravne osnove za opravdanje OpenAI-jevog „masovnog prikupljanja i obrade ličnih podataka“ koji se koristi za obuku algoritama platforme i da kompanija ne obaveštava korisnike čije podatke prikuplja.

Agencija je takođe rekla da ChatGPT ponekad može da generiše – i skladišti – lažne informacije o pojedincima.

Konačno, primećuje se da ne postoji sistem za proveru starosti korisnika, izlažući decu odgovorima „apsolutno neprikladnim njihovom uzrastu i svesti“.

Potez čuvara dolazi kako raste zabrinutost zbog buma veštačke inteligencije. Grupa naučnika i lidera tehnološke industrije objavila je u sredu pismo u kojem poziva kompanije kao što je OpenAI da pauziraju razvoj moćnijih AI modela do jeseni kako bi društvo dalo vremena da odmeri rizike.

Predsednik italijanske agencije za nadzor privatnosti rekao je u petak uveče italijanskoj državnoj televiziji da je on jedan od onih koji su potpisali apel. Paskuale Stanzione je rekao da je to uradio zato što „nije jasno koji ciljevi se na kraju vode“ od strane onih koji razvijaju AI.

Ako veštačka inteligencija „upadne” u „samoopredeljenje” osobe, onda je „ovo veoma opasno”, rekao je Stanzione. Takođe je opisao odsustvo filtera za korisnike mlađe od 13 godina kao „prilično ozbiljno”.

I drugi su navodili zabrinutost.

„Iako nije jasno koliko će ove odluke biti izvršne, sama činjenica da izgleda da postoji neusklađenost između tehnološke realnosti na terenu i pravnih okvira Evrope“ pokazuje da možda ima nečega u pozivu na pauzu u pismu. da omogućimo našim kulturnim alatima da sustignu“, rekao je Nelo Kristijanini, profesor veštačke inteligencije na Univerzitetu Bat.

Generalni direktor OpenAI iz San Franciska, Sem Altman, najavio je ove nedelje da kreće na putovanje na šest kontinenata u maju kako bi razgovarao o tehnologiji sa korisnicima i programerima. To uključuje zaustavljanje planirano za Brisel, gde poslanici Evropske unije pregovaraju o novim pravilima za ograničavanje visokorizičnih alata veštačke inteligencije, kao i posete Madridu, Minhenu, Londonu i Parizu.

Evropska potrošačka grupa BEUC pozvala je u četvrtak vlasti EU i 27 zemalja članica bloka da istraže ChatGPT i slične AI chat botove. BEUC je rekao da bi mogle proći godine pre nego što zakonodavstvo EU o veštačkoj inteligenciji stupi na snagu, tako da vlasti moraju da deluju brže kako bi zaštitile potrošače od mogućih rizika.

„Za samo nekoliko meseci videli smo masovno preuzimanje ChatGPT-a, a ovo je samo početak“, rekla je zamenica generalnog direktora Ursula Pachl.

Čekanje na zakon EU o veštačkoj inteligenciji „nije dovoljno dobro jer raste ozbiljna zabrinutost oko toga kako bi ChatGPT i slični chat botovi mogli da obmanu i manipulišu ljudima“.