Električni trenutak za Kinu

Električni trenutak za Kinu

Ubrzani napredak Kine u proizvodnji električnih vozila prešao je značajnu prekretnicu u prvoj polovini 2022. godine, a BID je postao najveći svetski proizvođač električnih vozila po prodaji.

Proizvođač sa sjedištem u Šenženu, u čijem je vlasništvu Berkshire Hathavay Vorena Buffeta, prijavio je da je prodao 641.000 vozila u prvih šest mjeseci ove godine, u podnescima kompanije u utorak.

Poređenja radi, Tesla je u subotu rekao da je isporučio 564.000 vozila u prvoj polovini. To je uključivalo 254.000 vozila u drugom tromesečju, što je znatno manje od 350.000 koliko je Volstrit očekivao, pošto je kompanija Elona Maska pretrpela nestašice delova i obustave proizvodnje zbog pandemije u svojoj fabrici u Šangaju.

BID je imao svojih problema, a vlasti su istraživale tvrdnje da je koristio štetne zagađivače u boji koja se koristi u fabrici u centralnoj provinciji Hunan. Međutim, dok su drugi veliki proizvođači električnih vozila kao što su Tesla, Li Auto, Kspeng i Nio bili teško pogođeni blokadom Covid-19 u prvoj polovini, BID je uspeo da održi proizvodnju, pošto su njegove fabrike bile udaljene od regiona i gradova koji su bili u najvećoj meri stroga ograničenja.

Dok je Tesla prvo razvio automobile pre nego što je krenuo u proizvodnju baterija, BID je počeo kao proizvođač baterija, a zatim je počeo da proizvodi vozila. Od aprila je pretekao južnokorejski LG kao drugi najveći svetski proizvođač EV baterija, iza kineske savremene Amperek tehnologije, poznate kao CATL.

Sledeći korak za BID biće agresivna međunarodna ekspanzija. Kina je najveće svetsko tržište automobila, ali se izvoz više nego udvostručio prošle godine na više od pola miliona električnih vozila. Uprkos tome, oko trećine onih koji su poslati u Evropu bili su iz evropskih brendova u kineskom vlasništvu, kao što su Volvo Cars i MG Motor, dok je samo 2 procenta predstavljalo kineske brendove. Skoro polovina je bila iz Tesle, a preostalih 14 odsto je bilo iz evropskih zajedničkih preduzeća u Kini.

Kineske marke sigurno će povećati svoj udeo električne energije u Evropi i SAD. Kako Leks ističe, Kina sve više dominira u lancu snabdevanja litijumskim baterijama i njeni proizvođači su bili u mogućnosti da posluju sa malom maržom i jeftino prodaju automobile. Evropski vozači koji se suočavaju sa visokim cenama i dugim listama čekanja za električna vozila ozbiljno bi pogledali modele kao što su BID-ov model Dolphin od 15.000 dolara (nakon subvencija) i najprodavaniji električni automobil na svetu prošle godine – Hongguang Mini od 4.300 dolara.