Reciklirano zlato sa SIM kartica moglo bi pomoći da lekovi budu održiviji

Reciklirano zlato sa SIM kartica moglo bi pomoći da lekovi budu održiviji

Ponovna upotreba zlata iz elektronskog otpada sprečava njegovo odlaganje na deponiju, a korišćenje ovog obnovljenog zlata za proizvodnju lekova smanjuje potrebu za iskopavanjem novih materijala. Sadašnji katalizatori su često napravljeni od retkih metala, koji se ekstrahuju korišćenjem skupih, energetski intenzivnih i štetnih rudarskih procesa.

Metodu za vađenje zlata razvili su istraživači sa Univerziteta u Kaljariju u Italiji, a proces za korišćenje pronađenog zlata razvili su istraživači sa Imperijalnog koledža u Londonu. Studija je objavljena u ACS Sustainable Chemistri & Engineering.

Otpadna električna i elektronska oprema (VEEE) se obično šalje na deponiju, jer odvajanje i vađenje komponenti zahteva mnogo energije i jakih hemikalija, što potkopava njenu ekonomsku održivost. Međutim, VEEE sadrži obilje metala koji se mogu koristiti u nizu novih proizvoda.

Pronalaženje načina da se ovi metali oporave i koriste na jeftin, niskoenergetski i netoksičan način je stoga od ključnog značaja da našu upotrebu elektronske robe učinimo održivijom.

Vodeći istraživač, profesor Džejms Vilton-Eli, sa Odeljenja za hemiju u Imperijalu, rekao je: „Šokantno je da većina našeg elektronskog otpada odlazi na deponiju i to je suprotno od onoga što bi trebalo da radimo da bismo sačuvali naše dragocene elementarne resurse. pristup ima za cilj da smanji otpad koji je već u našim zajednicama i učini ga vrednim resursom za nove katalizatore, čime se takođe smanjuje naša zavisnost od rudarskih praksi štetnih po životnu sredinu.“

„Trenutno plaćamo da se rešimo elektronskog otpada, ali procesi poput našeg mogu pomoći da se ovaj ‘otpad’ preoblikuje kao resurs. Čak i SIM kartice, koje rutinski odbacujemo, imaju vrednost i mogu se koristiti za smanjenje oslanjanja na rudarstvo i ovo pristup ima potencijal da poboljša održivost procesa kao što je proizvodnja lekova.“

Profesori Angela Serpe i Paola Deplano, sa Univerziteta u Kaljariju, razvile su jeftin način za izdvajanje zlata i drugih vrednih metala iz elektronskog otpada kao što su štampane ploče (PCB), SIM kartice i kertridži za štampač u blagim uslovima. Ovaj patentirani proces uključuje selektivne korake za održivo ispiranje i oporavak osnovnih metala poput nikla, zatim bakra, srebra i, konačno, zlata, koristeći zelene i bezbedne reagense.

Međutim, zlato proizvedeno ovim procesom je deo molekularnog jedinjenja i stoga se ne može ponovo koristiti za elektroniku bez ulaganja mnogo više energije za dobijanje metala zlata. Tražeći upotrebu ovog jedinjenja dobijenog zlata, tim profesora Vilton-Elija i njegovog kolege, profesora Krisa Bredoka, istražio je da li se ono može primeniti kao katalizator u proizvodnji korisnih jedinjenja, uključujući farmaceutske intermedijere.

Katalizatori se koriste za povećanje brzine hemijske reakcije dok ostaju nepromenjeni i koriste se u većini procesa za proizvodnju materijala. Tim je testirao jedinjenje zlata u brojnim reakcijama koje se obično koriste u farmaceutskoj proizvodnji, na primer za pravljenje antiinflamatornih lekova i lekova za ublažavanje bolova.

Otkrili su da je jedinjenje zlata bilo dobro, ili bolje, od trenutno korišćenih katalizatora, a takođe se može ponovo koristiti, što dodatno poboljšava njegovu održivost.

Istraživači sugerišu da bi ekonomski isplativo oporavljanje zlata iz elektronskog otpada moglo da stvori dodatnu upotrebu za druge komponente koje se povrate u procesu. Na primer, u procesu se takođe izdvajaju bakar i nikl, kao i sama plastika, pri čemu se sve ove komponente potencijalno koriste u novim proizvodima.

Šon Makarti, dr. Student koji je vodio istraživanje u laboratoriji u Imperijalu, rekao je: „Po težini, kompjuter sadrži daleko više plemenitih metala od iskopane rude, obezbeđujući koncentrisani izvor ovih metala u ‘urbanom rudniku’.

Profesor Serpe je rekao: „Istraživanje poput našeg ima za cilj da doprinese isplativom i održivom oporavku metala izgradnjom mosta između snabdevanja plemenitim metalima iz otpada i industrijske potražnje, zaobilazeći upotrebu devičanskih sirovina.

Timovi rade na proširenju ovog pristupa na oporavak i ponovnu upotrebu sadržaja paladijuma u ​​automobilskim katalitičkim konvertorima na kraju radnog veka. Ovo je posebno važno jer se paladijum široko koristi u katalizi i čak je skuplji od zlata.