Zatvoreni stanovnici Šangaja traže hranu jer su slučajevi Covida dostigli rekordno visok nivo

Zatvoreni stanovnici Šangaja traže hranu jer su slučajevi Covida dostigli rekordno visok nivo

Slučajevi korona virusa u Šangaju dostigli su najviši nivo do sada, pošto su vlasti u zaključanom gradu pojačale borbu za suzbijanje najgoreg izbijanja koronavirusa u Kini u poslednje dve godine.

Šangaj, koji je zatvoren od ostatka zemlje u okviru najstrožih mera širom grada od kada se virus prvi put pojavio u Vuhanu, prijavio je u nedelju 24,952 nova slučaja.

Dugotrajno zatvaranje Šangaja, najvećeg kineskog grada i njegovog vodećeg finansijskog centra, najveći je test dosadašnje politike nulte Covid-a Si Đinpinga, koja ima za cilj da eliminiše širenje virusa kroz ograničenja kretanja, masovno testiranje i centralizovani karantin pacijenata.

Brojke od nedelje stigle su nakon što su vlasti u gradu najavile novu rundu masovnog testiranja u vreme kada većina njegovih 26 miliona stanovnika ostaje zatvorena u svojim domovima sa neizvesnim datumom oslobađanja. Pritužbe na pristup hrani naveliko su kružile društvenim medijima.

Zong Ming, zamenik gradonačelnika Šangaja, rekao je novinarima tokom vikenda da će blokade zajednica biti ukinute ako ne prijave nijedan pozitivan slučaj tokom 14 dana. Posle višenedeljnog zaključavanja pojedinačnih zgrada, grad je 28. marta zvanično počeo sa zatvaranjem u dve faze. Prvobitno je trebalo da traje četiri dana u svakoj polovini grada, a potom je produženo.

Vidite snimak interaktivne grafike. Ovo je najverovatnije zbog toga što ste van mreže ili što je JavaScript onemogućen u vašem pregledaču.

Kineska strategija je uspešno ograničila širenje virusa u većini poslednje dve godine, prema zvaničnim podacima, ali izbijanje visoko zarazne varijante Omikrona u Šangaju sada testira njenu efikasnost. Uprkos visokim ekonomskim i socijalnim troškovima, vlada u Pekingu je ponovo potvrdila svoju posvećenost pristupu.

Šangaj čini ogromnu većinu prijavljenih u nedelju od ukupno 26.462 slučaja u celoj zemlji, što je bilo najviše u jednom danu zabeleženo za Kinu. Zvanični podaci govore da je 95 odsto slučajeva asimptomatski, što Kina tretira kao posebnu kategoriju.

Kao odgovor na varijantu Omikrona, zvaničnici su insistirali da se ranije zaustavi širenje virusa. Guangdžou, još jedan od najvećih kineskih gradova sa populacijom od 18 miliona, prijavio je dva nova potvrđena slučaja u subotu ujutro i takođe će početi masovno testiranje, javili su državni mediji. Prošle nedelje, analitičari iz Nomure procenili su da je skoro 200 miliona ljudi u 23 kineska grada bilo podvrgnuto delimičnom ili potpunom zatvaranju.

Nepouzdane isporuke vladinih paketa hrane i poteškoće u obezbeđivanju porudžbina preko preopterećenih aplikacija za hranu ohrabrile su stanovnike Šangaja da organizuju grupnu kupovinu direktno od dobavljača.

Lusi Lu, 41-godišnja stanovnica Šangaja, rekla je da su ona i njeni roditelji pod potpunim zatvaranjem od 19. marta i da su primili samo jedan paket hrane koji su lokalni zvaničnici podelili u poslednjih 20 dana. Organizovala je grupu za ćaskanje da kupi mleko, ali je morala da otkaže narudžbu nakon što je komšijski komitet odbio da pomogne kuririma, navodeći rizik od infekcije.

Grad je izgradio ogromne karantinske centre za asimptomatske pacijente. U petak je američka vlada upozorila na putovanje u Šangaj, Hong Kong i Jilin, još jedan grad sa nedavnom epidemijom, zbog „arbitrarnog sprovođenja lokalnih zakona i ograničenja vezanih za Covid-19“.

Pojačavanje politike nulte Covid-a u Kini dolazi u nesigurnom trenutku za njenu ekonomiju, koja se već bori sa uticajem krize likvidnosti u svom sektoru nekretnina.