Tviter krivi Elona Maska za pad prihoda

Tviter krivi Elona Maska za pad prihoda

Tviter je poslovao sa gubitkom u drugom tromesečju i pretrpeo pad prihoda u odnosu na godinu dana ranije, odražavajući borbe za koje je kompanija delimično okrivila svoju prodaju milijarderu Elonu Masku.

Prihodi u periodu april-jun pali su za 1% na 1,18 milijardi dolara, dok je krajnji rezultat porastao na 270 miliona dolara neto gubitka u odnosu na raniji profit od 66 miliona dolara, objavio je Tviter u petak. Kompanija je imala operativni gubitak od 344 miliona dolara, u poređenju sa operativnim profitom od 30 miliona dolara u istom periodu prošle godine.

Tviter ima istoriju brzog rasta prihoda, uključujući porast od 37% u 2021. Pad u drugom tromesečju odrazio je „prepreke industrije oglašavanja povezane sa makrookruženjem, kao i neizvesnost u vezi sa akvizicijom Tvitera na čekanju“, rekao je gigant društvenih medija .

Kvartalni rezultati označavaju najveći loš učinak Tvitera ikada u odnosu na očekivanja analitičara akcija. Prihod je pao 11% ispod prosečne procene Volstrita, navodi CNBC. Ne računajući jednokratne troškove i dobitke, kompanija je prijavila gubitak od 8 centi po akciji, samo drugi kvartal u minusu po tom osnovu u istoriji Tvitera. Analitičari su očekivali profit po akciji od 14 centi.

Tviter je u aprilu pristao na Maskovu ponudu za preuzimanje kompanije u vrednosti od 44 milijarde dolara, ali je izvršni direktor Tesle raskinuo ugovor ranije ovog meseca, navodeći da je platforma društvenih medija potcenila broj lažnih naloga uključenih u njene podatke o korisnicima. Nakon što je delimično okrivljen za pad prihoda kompanije, tvitovao je: „Ja sam guma, oni su lepak“.

Tviter je u petak ponovio da prodaja Masku ostaje na snazi i da će nastaviti sa tužbom kako bi primorao milijardera rođenog u Južnoj Africi da završi kupovinu.

Analitičar sa Vol Strita Den Ajvs iz Vedbuš sekjuritisa rekao je da očekuje da će akcije Tvitera nastaviti da trguju na osnovu očekivanja investitora o tužbi protiv Maska i nada se nagodbi. Akcije su trenutno za oko 26% niže od ugovorene cene preuzimanja od 54,20 dolara svaka.

Tviter je tvrdio da ima u proseku 237,8 miliona korisnika koji se mogu unovčiti svakog dana u drugom tromesečju, što je 17% više nego godinu dana ranije. Međutim, prihodi od pretplata i drugih nereklamnih izvora pali su za 27% na 101 milion dolara.