Donald Tramp i Si Đinping sedeli su jedan naspram drugog, okruženi sa više od desetak muškaraca, bez ijedne žene za stolom. Ovaj sastanak ponovo je ukazao na problem nedovoljne zastupljenosti žena na najvišim nivoima vlasti u Pekingu i Vašingtonu.
Prema izveštaju CNN-a, ni SAD ni Kina nikada nisu imale ženu lidera. U kineskom Politbirou, grupi od dvadesetak visokih zvaničnika koja nadgleda stranku i centralnu vladu, trenutno nema žena.
Šefica kabineta Trampove Bele kuće, Suzi Vajls, prva je žena na toj funkciji, ali nije putovala sa predsednikom u Peking. Monika Krouli, šefica protokola Bele kuće, prisustvovala je putovanju, ali nije bila na sastanku sa Sijem.
U Trampovom kabinetu, trenutno su samo četiri žene, što je rezultat smena i ostavki tri imenovane žene u poslednjih nekoliko meseci. Ova situacija ukazuje na potrebu za većom zastupljenošću žena u političkim strukturama.
