Tajvan kritikuje „provokativnu“ Kinu zbog slanja boraca preko Tajvanskog moreuza

Tajvan kritikuje „provokativnu“ Kinu zbog slanja boraca preko Tajvanskog moreuza

Kineski borbeni avioni prešli su u petak srednju liniju osetljivog Tajvanskog moreuza, što je ostrvska vlada ocenila kao provokaciju, pošto je visoki američki senator posetio Tajpej na sastanku sa predsednikom Cai Ing-venom koju je Kina osudila.

Kina tvrdi da je Tajvan pod demokratskom vlasti svojom teritorijom i pojačala je vojni i politički pritisak da pokuša da primora ostrvo da prihvati kinesku vlast.

Ministarstvo odbrane Tajvana saopštilo je da je kineska letelica „namerno prešla srednju liniju moreuza u provokativnom potezu, što je ozbiljno narušilo regionalni mir i stabilnost“.

U njemu se navodi da su tajvanske vazduhoplovne snage „nasilno proterale“ kinesku letelicu i rasporedile rakete zemlja-vazduh da bi „pratile“ situaciju.

Srednja linija je nezvanični tampon između Kine i Tajvana i obično se vojni avioni drže na njihovoj strani, ali povremeno kineske vazdušne snage prelaze preko nje, kao što se dogodilo 2020. kada su američki zvaničnici bili u poseti Tajvanu.

Nekoliko kineskih borbenih aviona prešlo je u petak srednju liniju Tajvanskog moreuza u severnom delu plovnog puta, rekao je tajvanski izvor upućen Rojtersu, dodajući da letelica nije ušla u tajvanski vazdušni prostor.

Izvor je rekao da je retkost da kineski avioni pređu nezvanični tampon, posebno sa severozapada Tajvana.

Avion je „preleteo pravo” srednju liniju, a zatim je „kružio” izvodeći taktičke operacije, rekla je osoba, dodajući da je Tajvan prešao borbene avione kako bi presreo kineske avione.

„Bila je to jasna poruka provokacije“, rekla je osoba, navodeći posetu Tajpeju u petak američkog senatora Rika Skota, visokog republikanca koji predsedava Nacionalnim republikanskim senatorskim komitetom i sedi u Komitetu za oružane snage Senata.

Ranije u petak, kineska vojska je saopštila da je održala zajedničke vežbe borbene gotovosti, patrole i borbene vežbe u moru i vazdušnom prostoru oko Tajvana.

Vežbe, koje je najavila Istočna pozorišna komanda Narodnooslobodilačke armije, organizovane su kao odgovor na „dosluge i provokacije“ Sjedinjenih Država i Tajvana, rekao je portparol kineskog ministarstva odbrane Vu Ćjan u saopštenju.

Kina, koja tvrdi da je Tajvan sopstvenu teritoriju, ogorčena je na bilo koji oblik zvanične interakcije između američkih i tajvanskih zvaničnika i rutinski opisuje Tajvan kao najosetljivije i najvažnije pitanje u svojim odnosima sa Vašingtonom.

Kineski portparol Vu rekao je da je Skotova poseta Tajvanu ozbiljno potkopala kinesko-američke odnose i eskalirala tenzije u Tajvanskom moreuzu.

„Narodnooslobodilačka armija Kine je u svakom trenutku spremna za rat i preduzeće sve neophodne mere da odlučno osujeti mešanje spoljnih sila i secesionističke pokušaje ’nezavisnosti Tajvana‘.

Posle sastanka sa predsednikom Caijem u Tajpeju u petak, Skot je rekao novinarima da veruje da se „svet promenio“ nakon ruske invazije na Ukrajinu.

„Svi moramo da se stavimo u poziciju da možemo da budemo sigurni da branimo slobodu u koju svi verujemo“, rekao je on. „Mislim da bi bilo od pomoći da Tajvan učestvuje u RIMPAC-u i nadam se da će se to desiti u budućnosti.

Vežba Rub Pacifika, poznata kao RIMPAC, najavljuje se kao najveća svetska međunarodna pomorska vežba, a poslednja je počela krajem prošlog meseca sa 26 zemalja koje učestvuju u vežbama oko Havaja i južne Kalifornije.

Tajvanska vlada osudila je kineski pritisak, rekavši da samo njenih 23 miliona ljudi može odlučiti o svojoj budućnosti.

Tenzije između SAD i Kine su visoke oko brojnih pitanja, uključujući Tajvan, Južno kinesko more, trgovinske tarife i odbijanje Pekinga da otvoreno kritikuje ruskog predsednika Vladimira Putina zbog rata u Ukrajini.

Američki državni sekretar Entoni Blinken trebalo bi da se sastane sa kineskim ministrom spoljnih poslova Vang Jijem u subotu na sastanku ministara spoljnih poslova G20 na Baliju.