Sud u Sjedinjenim Državama dopušta da glasaju nedržavljani

Sud u Sjedinjenim Državama dopušta da glasaju nedržavljani

Vrhovni sud Njujorka poništio je zakon usvojen u januaru koji bi stranim državljanima koji su živeli u Njujorku dao pravo da glasaju na lokalnim izborima samo 30 dana. U svojoj odluci od ponedeljka, sud je proglasio zakon, koji je potpisao novi gradonačelnik Erik Adams samo nekoliko dana nakon njegove inauguracije, „nezakonitim, ništavnim“ jer je „jasno… da je glasanje pravo koje se daje građanima SAD-a“

Odlukom suda je odobrena trajna zabrana kojom se zakon stavlja van snage kao odgovor na tužbu Republikanske stranke države Njujork, članova gradskog veća obe strane, predsednika opštine Stejten Ajlend Vita Fosela i nekoliko naturalizovanih američkih državljana.

Predviđeno da stupi na snagu u januaru 2023. godine, zakon bi omogućio preko 800.000 negrađana da glasa na gradskim izborima. Zagovornici imigranata su tvrdili da, pošto su neki od njih plaćali poreze, trebalo bi da imaju reč u svom predstavljanju. Međutim, glasanje nedržavljana zakonom je zabranjeno državnim ustavom, a protivnici zakona napominju da bi to značajno uticalo na lokalne izbore, o kojima se često odlučuje na osnovu nekoliko hiljada glasova. Svaki deveti od 7 miliona odraslih stanovnika Njujorka je pravno dokumentovan nedržavljanin sa pravom glasa, što potencijalno predstavlja zaista ogroman deo biračkog tela.

Odluka je doneta manje od mesec dana pre nego što je Izborni odbor trebalo da otkrije svoj plan za funkcionalan sistem registracije birača za negrađane koji bi im uspostavio glasačku legitimaciju za čitav grad, a da im se ne dozvoli da glasaju iu državnim i nacionalni izbori – slobode koje do sada nije dozvoljavao ni zakon o gradskom glasanju.

Iako su se Adams, pa čak i njegov prethodnik Bil de Blasio, osećali neprijatno da negrađanima daju pravo glasa, nijedan se nije pojačao da se pozabavi ovim pitanjem. Kako se bližio kraj njegovog mandata, De Blasio je odlučio da izbaci limenku i prepusti svom nasledniku da se time bavi, dok je Adams samo pustio da istekne period za prigovor u kojem je mogao da registruje nezadovoljstvo zakonom. Uprkos njegovim sumnjama u vezi sa dozvoljavanjem stranim državljanima da glasaju nakon samo 30 dana boravka u gradu, odlučio je da ne stavi veto na zakon.

Druge države, uključujući Floridu, Kolorado, Alabamu i Arizonu, donele su preventivno zakone kako bi sprečile da slični zakonodavni napori zažive.