Sud u Gvajani osudio dva gusara na smrt zbog napada 2018

Sud u Gvajani osudio dva gusara na smrt zbog napada 2018

Gvajanski sud izrekao je smrtne kazne za dvojicu muškaraca koji su proglašeni krivima za napade piraterije na otvorenom moru u kojima je ubijeno sedam ribara kod obale te zemlje 2018. godine, a vlasti su saopštile da su slomile kičmu smrtonosnoj grupi koja je napadala ribari godinama.

Nakol Manohar (45) i Premnaut Persaud (48) osuđeni su za organizovanje napada na grupu ribarskih plovila u vodama u blizini susedne južnoameričke zemlje Surinama u sporu oko pristupa vrhunskim ribolovnim područjima. Sedam ribara je poginulo, dok je desetak drugih spašeno nakon što su danima plutali po vodi.

Policija je saopštila da su neki od muškaraca bačeni u more sa vezanim rukama ili opterećeni baterijama za čamce. Drugi su navodno isečeni mačetama ili spaljeni vrelim motornim uljem i bačeni u vode Atlantskog okeana.

Osuđujući muškarce u utorak nakon što je porota izrekla osuđujuće presude, sudija Navindra Sing opisao je napade kao gnusne, rekavši da nije našao „nikakav razlog da ne izrekne smrtnu kaznu“.

„Bilo bi nepromišljeno i neodgovorno od suda da im dozvoli da budu pušteni u društvo u bilo kom trenutku“, rekao je sudija.

On je njihove postupke nazvao „jezivim, gnusnim i hladnokrvnim“ jer je nametnuo smrt vešanjem.

Muškarci mogu da se žale na presudu lokalnom apelacionom sudu, kao i Karipskom sudu pravde sa sedištem u Trinidadu, koji je poslednji sud za Gvajanu. Njihov advokat je u četvrtak odbio da komentariše njihove planove.

Iako je smrt vešanjem još uvek u lokalnim zakonima, u Gvajani niko nije obešen od 1997. godine, a vlasti se nisu trudile da izvrše smrtne kazne koje su izrekli sudovi. Više desetina ljudi je osuđeno na smrt u Gvajani, od kojih su neki osuđeni još pre dve decenije.

Vlasti su se do sada odupirale lobističkim naporima Evropske unije i drugih međunarodnih grupa za ljudska prava da izbrišu sve što vise iz zakona. U nekim slučajevima, žalbeni sudovi su preinačili kazne u doživotni zatvor, jer oni koji su osuđeni na smrt jednostavno čekaju iza rešetaka.

Do napada u aprilu 2018, vlasti su se borile protiv takvih napada duž jugoistočne obale sa Surinamom i ređe na severozapadu u blizini Venecuele. Policija je tada okrivila venecuelanske bande za napade.

Policijske brojke su zabeležile skoro 30 smrtnih slučajeva od piraterije u poslednjoj deceniji. Međutim, regionalni komandant policije Šiv Bačus rekao je agenciji Asošiejted pres u četvrtak da piraterija nije bila veliki problem u pograničnom regionu Berbisa sa Surinamom od hapšenja osumnjičenih.

„Cijelu prošlu godinu nismo imali nijednu. Za ovu godinu takođe nijednu. Moram priznati da je hapšenje i izricanje kazne odgovornima dovelo do smanjenja od 100 odsto“, rekao je Bahus.

Policija takođe pripisuje hapšenje i zatvaranje nekoliko gvajanskih pirata u Surinamu u protekloj deceniji za dramatičan pad incidenata.