Šolc će tražiti reforme za jačanje konkurentnosti EU na samitu u Briselu

Šolc će tražiti reforme za jačanje konkurentnosti EU na samitu u Briselu

Nemački kancelar Olaf Šolc izjavio je u četvrtak da će nastojati da podstakne evropsku konkurentnost kroz reforme na samitu EU sledeće nedelje u Briselu, uključujući fleksibilniju državnu pomoć i kompletiranje tržišta kapitala i bankarskih sindikata.

U govoru pred nemačkim Bundestagom, Šolc je pozvao Evropsku uniju da se okupi kako bi se suočila sa nizom izazova, uključujući i odgovor na veliki američki program subvencija za čiste tehnologije poznat kao Zakon o smanjenju inflacije.

Evropska solidarnost je u više navrata bila na iskušenju poslednjih godina dok blok nastoji da ekonomski održi korak sa SAD i Kinom i podrži Ukrajinu da odbije rusku invaziju.

Pošto su tržišta bila uzdrmana zbog kolebanja u Credit Suisse-u (CSGN.S), Šolc je takođe pozvao blok da završi ujedinjeno bankarsko tržište koje ima za cilj stvaranje jedinstvenog sistema za regulisanje kreditora i osiguranje da poreski obveznici više nisu na udici za spasavanje banaka.

„Naša konkurentnost je preduslov za ekonomski uspeh“, rekao je Šolc. „A naša konkurentnost je preduslov za budućnost Evrope kao geopolitičkog aktera.

Dok je Šolc govorio, nemačko udruženje automobilske industrije (VDA) izdalo je saopštenje u kojem upozorava da „u međunarodnoj trci za sirovine i energiju Nemačka i Evropa sve više zaostaju”.

EU otkriva Zakon o kritičnim sirovinama koji ima za cilj da drži korak sa Sjedinjenim Državama i Kinom u pristupu sirovinama. Šolc je rekao da će bezbednost sirovina takođe biti na vrhu dnevnog reda kada ove nedelje poseti Japan na razgovorima.

Na samitu u Briselu će se takođe razgovarati o predlozima za reformu fiskalnih pravila EU koja su postavljena da bi se ograničilo zaduživanje vlade kako bi se očuvala vrednost evra. Takvi predlozi su ranije naišli na protivljenje Berlina, a Šolc ih je nazvao „teškom temom“.

Osvrćući se na rat u Ukrajini, Šolc je rekao da će zemlje članice EU dogovoriti dalje mere za poboljšanje kontinuiranog snabdevanja Kijevom oružjem i municijom, ne ulazeći u detalje.

On je rekao da je Nemačka spremna da otvori sopstvene projekte vojne nabavke drugim zemljama EU kako bi ubrzala proizvodnju municije.