Senatori žele da Pentagon bude „zeleniji“

Senatori žele da Pentagon bude „zeleniji“

Pozivajući se na otisak emisije ugljenika američke vojske, grupa visokih demokrata u Senatu je u ponedeljak zvanično predstavila nacrt zakona koji bi zahtevao od Pentagona da kupuje električna vozila počevši od kasnije ove godine. Predvođeni Elizabet Voren (D-Masačusets) i Mazi Hirono (D-Havaji), Zakon o elektrifikaciji flote vojnih vozila će se primenjivati na „netaktičke“ automobile, kombije ili lake kamione koje kupi ili iznajmi Ministarstvo odbrane (DOD). ) počevši od fiskalne 2023. godine.

„Prebacivanje vojnog netaktičkog voznog parka na električna ili druga vozila sa nultom emisijom imalo bi značajan uticaj na emisije gasova staklene bašte američke vlade“, rekao je Voren u izjavi kojom je najavljivao zakon. „Ovo je efikasno rešenje koje nam pomaže da se uhvatimo u koštac sa klimatskom krizom i održava vojsku spremnom za budućnost“, dodala je ona.

Hirono je predlog nazvao „kritičnim korakom u smanjenju emisije ugljenika naše vlade“ i rekao da će „pomoći u borbi protiv klimatskih promena, dok će pomoći da se osigura da naša vojska ima prednosti moderne flote vozila koja smanjuje zavisnost vojske od nafte“.

Dik Durbin (D-Illinois) i senatori Ed Marki (D-Masachusetts), Sheldon Vhitehouse (D-Rhode Island) i Angus King (I-Vermont) su takođe bili kosponzori zakona, sa ciljem da to je deo Zakona o nacionalnoj odbrani (NDAA) za sledeću fiskalnu godinu, koja počinje u oktobru.

„Poštanska služba SAD i druge savezne agencije takođe moraju da pređu na flotu električnih vozila i planiram da vidim da vojska uradi isto za netaktička vozila“, rekao je kongresmen Džon Garamendi (D-Kalifornija), koji je predstavio verziju Predstavničkog doma predloga zakona početkom aprila.

Prema predlogu, počevši od oktobra 2022. godine, najmanje tri od četiri netaktička vozila koje je kupio ili iznajmio DOD moralo bi da bude „električne ili nulte emisije“. Svi električni bi takođe morali da koriste „nevlasničke, interoperabilne priključke i konektore za punjenje“, sa baterijama i komponentama koje potiču iz SAD ili njihovih saveznika, a ne „neprijateljskih stranih zemalja poput Narodne Republike Kine ili Rusije“.

Takođe daje ovlašćenje Pentagonu da dozvoli privatnim stanicama za punjenje da rade na vojnim instalacijama i ponovo programira sredstva u vrednosti do 6 miliona dolara iz nespecificiranih građevinskih projekata za „podržavanje infrastrukture stanica za punjenje električnih vozila“ na bazama.

Prema vladinim podacima, DOD trenutno upravlja sa više od 174.000 netaktičkih vozila, drugom po veličini saveznom flotom nakon Poštanske službe. Američka vojska je takođe najveći svetski institucionalni potrošač nafte. Ovo je delimično zbog taktičkih vozila kao što je tenk M1 Abrams, koji zahteva skoro dva galona gasa po milji, prema procenama iz 2008. koje je objavio Forbs.

Studija održivosti koju je Bajdenova administracija objavila u decembru 2021. godine tvrdi da 56% ukupnih emisija gasova staklene bašte savezne vlade dolazi od vojske. U ponedeljak je prosečna američka cena galona gasa iznosila 5,01 dolara, u odnosu na 3,08 dolara pre godinu dana.