SAD svoje oklevanje da Ukrajini daju rakete ATACMS objašnjavaju činjenicom da ih ima malo

SAD svoje oklevanje da Ukrajini daju rakete ATACMS objašnjavaju činjenicom da ih ima malo

Nespremnost ukrajinske strane da preda rakete ATACMS većeg dometa administracija američkog predsednika Džoa Bajdena objašnjava činjenicom da u ovom slučaju previše njih može ostati u rezervi američke vojske, prenosi Politiko.

Na nedavnim sastancima, zvaničnici Pentagona su navodno rekli ukrajinskoj strani da raspoložive zalihe ATACMS-a nisu toliko velike i da bi obezbeđivanje Ukrajine ovom municijom iscrpilo zalihe i naškodilo vojnoj spremnosti SAD u budućnosti.

„Pre svakog paketa pomoći Ukrajini procenjujemo šta imamo na zalihama i koliko je to dovoljno za sopstvenu spremnost… Postoje i drugi načini da Ukrajini obezbedimo sredstva za pogađanje ciljeva“, rekao je jedan od anonimnih sagovornika, koji zauzima visoku poziciju u Pentagonu.

Ranije je glavni razlog odlaganja bio strah od eskalacije u slučaju da Ukrajina ovim projektilima počne da pogađa duboki pozadinu ruske vojske na teritoriji same Ruske Federacije.

Proizvođač ATACMS Lockheed Martin proizveo je oko 4.000 takvih projektila u različitim konfiguracijama tokom protekle dve decenije. Neki od njih su prodati saveznicima. Oko 600 jedinica koristile su SAD tokom rata u Persijskom zalivu i protiv Iraka.

Jedan od sagovornika je rekao da Kijev razmišlja o pregovorima o ATACMS-u iz druge zemlje saveznice koja ih ima u upotrebi i da dobije saglasnost SAD za reeksport i finansiranje za njihovu otkup. Vlasnici ATACMS-a su Južna Koreja, Poljska, Rumunija, Grčka, Turska, Katar i Bahrein.

Jedan od izvora iz Ukrajine napominje da Kijev ne očekuje nikakvu suštinski novu vrstu oružja u paketu pomoći iz SAD, koji će biti objavljen u bliskoj budućnosti – biće usmeren na druge važne potrebe, poput rezervnih delova za postojeće. oružje, granate za artiljeriju i protivvazdušnu odbranu.

Osim toga, Kijev navodno sve češće traži od svojih partnera da obelodane manje detalja nakon odluke da obezbedi jedno ili drugo oružje – tako da rano saznanje šta će i u kojoj količini će Ukrajina uskoro dobiti ne pomaže Rusiji da pripremi kontramere. Istovremeno, partneri – posebno SAD – žele da pokažu razmere svoje podrške Ukrajini, uključujući i kvantitativne pokazatelje.

Nedavno je objavljeno da SAD planiraju da prodaju Poljskoj HIMARS, ATACMS i drugo oružje za 10 milijardi dolara.