SAD sprečavaju diplomatsku krizu UN zbog izraelskih naselja

SAD sprečavaju diplomatsku krizu UN zbog izraelskih naselja

UJEDINjENE NACIJE – Bajdenova administracija sprečila je potencijalnu diplomatsku krizu oko izraelskih naselja u Ujedinjenim nacijama koja je pretila da zaseni napore SAD da se svetsko telo fokusira na rat Rusije sa Ukrajinom uoči ovonedeljne jednogodišnje godišnjice ruska invazija, preneo je AP.

Više diplomata upoznatih sa situacijom reklo je u nedelju da su SAD uspešno uspele da preduhitre spornu rezoluciju Saveta bezbednosti UN koju su gurali Palestinci i koja bi osudila Izrael za proširenje naselja i zahtevala prekid budućih aktivnosti.

Da bi se izbeglo glasanje i verovatno američki veto na takvu rezoluciju, diplomate su rekle da je administracija uspela da ubedi i Izrael i Palestince da u principu pristanu na šestomesečno zamrzavanje svake jednostrane akcije koju bi mogli da preduzmu.

Sa izraelske strane, to bi, prema diplomatama, značilo obavezu da se naselja ne šire do avgusta.

Sa palestinske strane, diplomate su rekle da bi to značilo obavezu do avgusta da se ne preduzimaju akcije protiv Izraela u UN i drugim međunarodnim telima kao što su Svetski sud, Međunarodni krivični sud i Savet UN za ljudska prava.

Diplomate su govorile pod uslovom anonimnosti jer nisu bile ovlašćene da razgovaraju o veoma osetljivim pregovorima.

Privremeni sporazum znači da SAD neće morati da nastave sa planiranim vetom na rezoluciju koji bi bio politička glavobolja za predsednika Džoa Bajdena dok se približava predsedničkim izborima 2024.

Bajden se bori da uravnoteži svoje protivljenje izraelskim naseljima i svoju podršku rešenju izraelsko-palestinskog sukoba sa dve države sa potezima da poboljša veze sa Palestincima koji imaju široku podršku među njegovim progresivnim pristalicama.

I, iako je administracija već osudila najnovije proširenje izraelskih naselja i palestinsku rezoluciju nazvala „beskorisnom“, najviši republikanci u Kongresu upozorili su Bajdena da bi veto imao ozbiljne posledice po njegovu zakonodavnu agendu.

Veto bi takođe udaljilo zemlje članice UN koje podržavaju Palestince, poput Ujedinjenih Arapskih Emirata, koji su sponzorisali rezoluciju u Savetu bezbednosti, jer se odnosi na Rusiju i Ukrajinu.

SAD će tražiti od UAE i drugih članova Saveta koji su naklonjeni Palestincima da glasaju za rezolucije koje osuđuju Rusiju za invaziju na Ukrajinu i pozivaju na prekid neprijateljstava i trenutno povlačenje svih ruskih snaga.

Do dogovora je došlo u nedelju nakon višednevnih bijesnih razgovora visokih zvaničnika Bajdenove administracije, uključujući državnog sekretara Entonija Blinkena, američkog ambasadora pri Ujedinjenim nacijama Lindu Tomas-Grinfild, savetnika za nacionalnu bezbednost Džejka Salivana, Salivanovog zamenika Breta Mekgurka, najvišeg diplomatu za Bliski istok Barbara Lif i specijalni izaslanik za palestinska pitanja Hadi Amr.

Palestinski pritisak na rezoluciju došao je pošto je nova izraelska desničarska vlada ponovo potvrdila svoju posvećenost izgradnji novih naselja na Zapadnoj obali i proširenju svoje nadležnosti na zemljištu koje Palestinci traže za buduću državu.

Izrael je zauzeo Zapadnu obalu, zajedno sa istočnim Jerusalimom i pojasom Gaze, u bliskoistočnom ratu 1967. Ujedinjene nacije i većina međunarodne zajednice smatraju izraelska naselja nelegalnim i preprekom okončanju višedecenijskog izraelsko-palestinskog sukoba. Oko 700.000 izraelskih doseljenika živi na Zapadnoj obali i istočnom Jerusalimu koji je Izrael pripojio.

U decembru 2016, Savet bezbednosti je zahtevao da Izrael „odmah i potpuno obustavi sve aktivnosti naseljavanja na okupiranoj palestinskoj teritoriji, uključujući istočni Jerusalim“. Naglašava se da je zaustavljanje aktivnosti naseljavanja „od suštinskog značaja za spas rešenja o dve države“.

Ta rezolucija je usvojena nakon što je administracija predsednika Baraka Obame bila uzdržana na glasanju, što je preokret od dugogodišnje prakse Sjedinjenih Država da zaštite svog bliskog saveznika Izrael od akcije u Ujedinjenim nacijama, uključujući i ulaganje veta na rezolucije koje podržavaju Arapi.

Ipak, situacija u Ukrajini je velika.

Očekuje se da će u četvrtak Generalna skupština od 193 člana glasati o rezoluciji kojom se osuđuje ruska invazija, ponavljajući njen zahtev za povlačenje svih ruskih vojnih snaga iz Ukrajine i prekid neprijateljstava. Na godišnjicu u petak, Savet bezbednosti će održati ministarski sastanak o invaziji i njenom uticaju.