SAD i Kina održavaju odvojene vojne vežbe u jugoistočnoj Aziji

SAD i Kina održavaju odvojene vojne vežbe u jugoistočnoj Aziji

SAD i Kina su pokazale svoju vojnu snagu u Indoneziji i Tajlandu održavajući ratne igre tokom vikenda, dok su rivalske supersile radile na jačanju svog uticaja u jugoistočnoj Aziji.

Kina je u nedelju poslala borbene avione na Tajland u zajedničkoj vežbi vazduhoplovnih snaga pod nazivom Falcon Strike 2022, za koju je ministarstvo odbrane Pekinga saopštilo da će „pojačati međusobno poverenje i prijateljstvo“.

Tajlandske vežbe su se poklopile sa završetkom dvonedeljnih ratnih igara između SAD i Indonezije, obeležavajući najveću verziju godišnjih vežbi gađanja Garuda štita od početka 2009. Japan, Australija i Singapur takođe su se pridružili po prvi put.

Vežbe u jugoistočnoj Aziji dolaze kako raste napetost između Pekinga i Vašingtona u regionu. Poseta predsednice američkog Predstavničkog doma Nensi Pelosi Tajvanu u avgustu pogoršala je Kinu, koja tu teritoriju smatra svojom.

Putovanje govornika izazvalo je niz taktika zastrašivanja od kineske vojske, uključujući vežbe gađanja i zatvaranje blokova vode i vazdušnog prostora oko Tajvana u, kako su analitičari rekli, simulaciji blokade.

Udruženje nacija jugoistočne Azije pozvalo je na „maksimalnu uzdržanost“ u saopštenju u kojem se izbegava spominjanje Tajvana po imenu i kaže da je „spremno da igra konstruktivnu ulogu u omogućavanju mirnog dijaloga“.

SAD imaju istorijske snažne saveze u jugoistočnoj Aziji i vojno prisustvo, iako je ekonomski uticaj Kine na region dramatično porastao poslednjih godina.

Teritorijalni sporovi Pekinga sa brojnim državama članicama u Južnom kineskom moru doveli su nekoliko regionalnih vlada na ivicu.

Analitičari kažu da će region i dalje biti izvor rivalstva između SAD i Kine.

Lider Indonezije Joko Vidodo u julu je retko putovao u Kinu da se sastane sa predsednikom Si Đinpingom, jednim od retkih šefova stranih država koji su to učinili od početka pandemije. Džokovi je, kako je poznat, domaćin samita Grupe 20 na Baliju u novembru i pozvao je i Sija i američkog predsednika Džoa Bajdena.

Indonezijski Panglima, ili vojni komandant, general Andika Perkasa, školovao se u SAD. On je „prijateljski prijateljski nastrojen kao glavnokomandujući koliko je verovatno da će SAD dobiti u Indoneziji“, rekao je Aron Koneli, viši saradnik za politiku i spoljnu politiku jugoistočne Azije u istraživačkom centru IISS.

Ali general će ove godine dostići starosnu granicu za odlazak u penziju, dodao je on. „Dakle, ovo je prilika za SAD da prodube svoj odnos [sa vojskom Indonezije], ali verovatno nije linija trenda za koju možemo očekivati da se nastavi.

Huinh Tam Sang, predavač međunarodnih odnosa na Vijetnamskom nacionalnom univerzitetu, rekao je: „Vašington i Peking bi mogli da pojačaju pomorske vežbe u regionu kako bi stvorili strateško odvraćanje i privukli male i srednje zemlje u Indo-Pacifiku“.