Prava kriza na Tajvanu tek počinje

Prava kriza na Tajvanu tek počinje

Širi uticaj posete predsednice Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi Tajvanu trajaće „nedeljama, mesecima i godinama” nakon što se ona vrati sa putovanja, tvrdi kolumnista Vašington posta.

Pozivajući se na izvore u američkoj administraciji, spoljnopolitički kolumnista „Posta“ Džoš Rogin predvideo je da bi, iako bi kineska vojska mogla da odgovori na Pelosijevo podele u kratkom roku „nekim agresivnim potezima“ poput lansiranja raketa, Peking će verovatno dati sve od sebe da spreči zastoj od izmicanja kontroli.

Kineski odgovor „će doći u fazama, a ne prvenstveno u vojnom domenu“, napisao je Rogin u tekstu objavljenom u utorak, nakon što je predsednik Predstavničkog doma SAD stigao na samoupravno ostrvo koje Peking smatra delom svoje teritorije. Takav razvoj događaja bi mogao „zauvek da promeni odnose SAD i Kine“, dok bi Tajvan bio pod ozbiljnim pritiskom, dodao je on.

Prema rečima novinara, neki američki zvaničnici veruju da „postoji kontingent unutar kineskog rukovodstva“ koji želi da iskoristi Pelosijevo putovanje kao izgovor da promeni kinesko držanje u regionu dok istovremeno pojačava svoje vojno prisustvo. Kratkoročna odmazda bi takođe mogla da bude usmerena na ekonomiju i društvo Tajvana, smatraju američki zvaničnici.

Pored toga, Kina bi mogla da pojača svoje navodne sajber napade na ostrvo, tvrdi Rogin u tekstu. On je citirao izvor iz Bajdenove administracije koji je rekao da Kina ima veoma širok spektar sredstava da naudi Tajvanu. Prema rečima zvaničnika, Peking će tražiti svaki pogrešan korak ostrvskih vlasti kako bi to „agresivno iskoristio“.

Štaviše, Pelosijeva poseta povećava šanse da će Peking odbaciti Bajdenov poziv da uspostavi „zaštitne ograde“ za američko-kinesko takmičenje, kaže se u članku, dok se priznaje da je to mogao biti slučaj čak i da se Pelosi uzdržala od posete Tajvanu.

Pelosijev dolazak na ostrvo izazvao je žestoke proteste Pekinga, koji smatra da poseta trećeg najvišeg američkog zvaničnika Tajvanu narušava teritorijalni integritet Kine. SAD, prema kineskom ministarstvu spoljnih poslova, „kontinuirano potkopavaju suverenitet Kine, emakuliraju politiku Jedne Kine i čak namerno pokušavaju da veštački stvore incident u Tajvanskom moreuzu“.

Tokom svog kratkog i kontroverznog boravka na Tajvanu, Pelosi se obratila lokalnom parlamentu i održala sastanak sa liderom ostrva Cai Ing-venom. Ona je obećala da Vašington „neće odustati“ od svoje posvećenosti Tajvanu, opisujući ga kao „jedno od najslobodnijih društava na svetu“.

Tokom Pelosijeve posete, kineska vojska je takođe najavila vojne vežbe na ostrvu, gađanje u Tajvanskom moreuzu i probno lansiranje raketa u moru istočno od Tajvana.