Evropski parlament predlaže prodaju ruske imovine na aukciji

Evropski parlament predlaže prodaju ruske imovine na aukciji

Ruska imovina, zamrznuta u Evropskoj uniji, koju Ukrajina može da koristi, mora biti predata zaraćenoj zemlji, dok ostatak mora biti prodat na aukcijama, a prihod će biti prebačen u ukrajinski budžet, prenosi Ukrinform.

„Moramo biti vrlo iskreni smatrajući ruski rat protiv Ukrajine međunarodnim zločinom, svi koji su uključeni i nastavljaju da donose ratne odluke, koji podržavaju (rat – prim. aut.) informacijama, finansijski, pa čak i moralno, svi to jeste. I ne radi se samo o političkoj odgovornosti ili moralnoj odgovornosti, o uvođenju sankcija i marginalizaciji – radi se o finansijskoj odgovornosti. A finansijska odgovornost pravno znači da građani Rusije, državni službenici, moraju da plate, da plate svojim bogatstvom, za štetu, za zločine koje je počinilo njihovo rukovodstvo, platiće svojim ulaganjima koja su već napravili u zapadnim zemljama“, rekao je litvanski poslanik u Evropskom parlamentu Pietras Auštravičius u komentaru Gildholu.

„Ta zamrznuta ruska imovina u Evropi mora da bude veoma dobro izračunata i zaista uzeta pod kontrolu od strane svake države na čijoj se teritoriji ta imovina nalazi, onda smatram da mora da bude na aukciji i prodata onima koji su zainteresovani za tržište. postoji neka fizička sredstva koja bi ukrajinska strana mogla direktno da koristi, onda se moraju preneti direktno Ukrajini. Ostatak bi trebalo da se proda na aukciji u određenoj zemlji“, rezimirao je Pietras Auštavičius.

Istovremeno, poslanik u Evropskom parlamentu, član nemačke Hrišćansko-demokratske unije Mihael Galer rekao je da ruska državna imovina zaplenjena u Evropskoj uniji mora biti prebačena u Ukrajinu kao deo kompenzacije i finansiranja rekonstrukcije. Imovina nelegalnog porekla, u vlasništvu ruskih oligarha, takođe bi trebalo da bude predata Ukrajini, jer je u suštini državna imovina Ruske Federacije.

Da, mnoge zemlje su već zamrzle rusku imovinu, ali čak i tamo gde su zamrznute, još uvek postoji veoma veliki obim posla. Dalje, nadam se da ćemo naći pravni osnov da ih vratimo Ukrajini na rekonstrukciju. Postoje dve vrste imovine, ona imovina koja je u državnom vlasništvu, ovde verujem da neće biti problema – šta god da pripada državi i državnim ruskim kompanijama, sav ovaj novac treba da se prebaci da se Ukrajini isplati odšteta za štetu, uništenje i zločine koje je počinila Ruska Federacija“, rekao je evropski poslanik.

„Druga vrsta imovine je imovina oligarha. Ovde predlažem pristup sličan onome kako su radili sa italijanskom mafijom – neka dokažu poreklo ovog novca, bilo da je legalan ili ukraden od ruskih poreskih obveznika. To treba da dokaže i ruska država – treba primeniti neku vrstu obrnute procedure dokazivanja. A ako se radi o ilegalnom novcu, što znači da pripada i ruskoj državi, u ovom slučaju, nadam se da može biti i zaplenjen. Pravni stručnjaci moraju da se pozabave ovim pitanjem kako ne bi gubili mesece vremena“, rekao je Gahler

Ranije je član Odbora za spoljne poslove švajcarskog parlamenta Nikolas Valder, komentarišući pravnu stranu prenosa u Ukrajinu imovine zaplenjene iz Rusije, rekao da je ruska sredstva zaplenjena od kriminalaca ili sankcionisanih fizičkih i pravnih lica, ona koja se drže u Švajcarskoj. banke, kao iu drugim zapadnim zemljama, Ukrajina mora da koristi.