Poljski sud odobrio hapšenje ruskog dispečera

Poljski sud odobrio hapšenje ruskog dispečera

Okružni sud Varšava-Mokotov udovoljio je zahtevu tužioca i naložio privremeno hapšenje Viktora R, ruskog kontrolora letenja koji je 10. aprila 2010. bio na dužnosti na aerodromu u Smolensku u vezi sa ubistvom poljskog predsednika Leha Kačinjskog.

Kako prenosi „Evropska istina“ pozivajući se na Onet.pl, takvu izjavu dao je sekretar za štampu Nacionalnog tužilaštva Poljske Lukaš Lapčinjski.

„Dalja analiza dokaza pokazala je da su optužbe morale da se prebace u namerne radnje. To se dogodilo u aprilu 2017. godine. Tužioci su sugerisali da su osumnjičeni, namerno dozvoljavajući avionu da se spusti i uslovno pokuša da sleti, predvideli i pristali na pad. u isto vreme podignute su optužbe.“, rekao je Lapčinski.

On pojašnjava da su optužbe rezultat nove analize zapisa sa kontrolnog tornja u Smolensku i zapisa razgovora kontrolora sa pilotima snimljenih diktafonom na Tupoljevu.

Zahvaljujući radu stručnjaka, bilo je moguće pročitati dodatne rečenice i reči i povezati pojedinačne izjave sa konkretnim ljudima.

Poljsko tužilaštvo je do sada podnelo predlog za privremeno hapšenje tri osobe: Viktora R., Pavela P. i Nikolaja K. Odluka o još dvojici Rusa još nije doneta.

Šanse za izručenje osumnjičenih su male.

Prema rečima Lapčinskog, zahtevi Ruskoj Federaciji za pravnu pomoć i uručenje poziva poljskom tužilaštvu ostali su bez odgovora, uprkos brojnim podsećanjima. Na kraju je pomoć odbijena, ukazujući na moguću pretnju po interese Rusije bez davanja suštinskih argumenata.

U ovoj situaciji, Istražna operativna grupa broj 1 odlučila je da od suda zatraži saglasnost za privremeno hapšenje osumnjičenih, što je neophodan uslov za raspisivanje međunarodne poternice.

Podsetimo, 10. aprila 2010. godine u blizini ruskog vojnog aerodroma „Smolensk-Sever“ srušio se avion poljske vlade Tu-154M. Na brodu su bili predsednik Leh Kačinjski i njegova supruga Marija, visoki vojni komandanti i poslednji predsednik Poljske u izgnanstvu Kahorovski.

Delegacija je otišla na proslavu 70. godišnjice masakra u Katinu (koji poljske vlasti sada žele da priznaju kao čin genocida).