Spor oko putovanja na Tajvan može uticati na iPhone 14

Spor oko putovanja na Tajvan može uticati na iPhone 14

Kontroverzna poseta predsednice Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi (D-Kalifornija) Tajvanu mogla bi da ima negativne posledice za najvredniju američku kompaniju, jer bi nova ograničenja etiketiranja koja je uveo Peking mogla da odlože uvođenje najnovijeg Apple-ovog pametnog telefona, iPhone 14. Moguće odlaganje je prvi put objavljeno na sajtu GSMArena.

Ispostavilo se da su iPhone uređaji napravljeni od čipova koje isporučuje tajvanski gigant poluprovodnika TSMC, a mnoge telefone u Kini sklapa drugi tajvanski partner, Pegatron. Nakon Pelosijeve posete Tajpeju prošle nedelje, Komunistička partija Kine (KPK) je navodno obećala da će početi da sprovodi zabranu bilo kakvog spominjanja Tajvana ili ROC (Republika Kina) na proizvode koji ulaze u kopno.

Prema izveštaju japanske novinske agencije Nikkei u petak, isporuke delova u Pegatronovu fabriku u Sudžouu, zapadno od Šangaja, prekinute su pošto su proverene da li su prekršene etikete. Pegatron je negirao da je to uticalo na proizvodnju, ali Apple je uputio svoje dobavljače da se striktno pridržavaju novonametnutih carinskih zahteva i izbegavaju označavanje proizvoda kao „proizvedeno na Tajvanu“ ili „proizvedeno u ROC-u“, rekao je Nikkei.

Prekršaji bi mogli da dovedu do toga da kineske vlasti zaplene pošiljke ili da ih bar zadrže na carini i odlažu. Njihovo slanje na ponovno označavanje takođe bi izazvalo kašnjenja. Prema propisima koji su prvi put objavljeni 2015. godine, Kina zahteva da proizvodi iz Tajvana budu označeni sa „proizvedeno u Tajvanu, Kina“ ili „kineski Tajpej“.

Tajvan je vladao sobom od 1949. godine, kada su nacionalističke snage pobegle na ostrvo nakon poraza od novoproglašene Narodne Republike Kine. KPK se dugo protivila tome da Tajvan sebe naziva Republikom Kinom, posmatrajući ga kao kinesku suverenu teritoriju.

Peking, koji je oštro osudio Pelosijevu posetu kao podrivanje suvereniteta Kine, reagovao je prekidom vojnih i klimatskih veza sa Vašingtonom.

Ulozi bi bili veliki ako rastuće tenzije dovedu do strožih trgovinskih ograničenja. Pegatronov kompleks Suzhou proizvodi proizvode za velike američke korporacije kao što su Microsoft i Tesla. Apple, Microsoft i Tesla rangiraju se kao najveće, druge i pete najveće američke kompanije po tržišnoj vrednosti.

Verovatno neće pomoći to što su najviši tajvanski rukovodioci, uključujući potpredsednika Pegatrona Džejsona Čena i osnivača TSMC-a Morisa Čanga, fotografisani kako se sastaju sa Pelosi na ručku koji je priredio predsednik Tajvana, Tsai Ing-ven.

Apple je preduzeo neobičan korak diverzifikacije proizvodnje svog iPhone 14, kaže analitičar Kuo Ming-chi iz TF International Securities. Fokconn fabrika u Indiji ima za cilj da počne isporuku novih iPhone-a otprilike u isto vreme kada telefoni sastavljeni u Kini počnu da se plasiraju, u drugoj polovini ove godine, rekao je Kuo u petak.