Nemačka planira posetu Tajvanu na najvišem nivou u poslednjih nekoliko decenija

Nemačka planira posetu Tajvanu na najvišem nivou u poslednjih nekoliko decenija

Nemački ministar obrazovanja najavio je planove da poseti Tajvan u narednim danima, što je prvo putovanje visokog saveznog zvaničnika na ostrvo u poslednjih 26 godina. Iako će Kina verovatno osuditi junket, Berlin je tvrdio da to nije signaliziralo bilo kakvu veliku promenu politike protiv Narodne Republike.

Ministarka obrazovanja i istraživanja Betina Stark-Vacinger otputovaće sledeće nedelje u dvodnevnu posetu Tajpeju, rekla je u petak portparolka njenog ministarstva, napominjući da će se putovanje fokusirati na saradnju u oblasti kompjuterskih čipova i zelenih tehnologija.

Iako je Tajvan predložio da se Stark-Vacinger sastane sa ministrom inostranih poslova Džozefom Vuom tokom njenog boravka na ostrvu, Berlin je „odbio“ zahtev i pristao bi samo na sastanke sa nižim zvaničnicima, izvestio je Fajnenšel tajms, pozivajući se na više ljudi. upoznat sa pregovorima. Drugi izvor do kojeg je došao Rojters rekao je da ministar takođe neće videti predsednika Cai Ing-vena „po uputstvima nemačke vlade“, koja nastoji da „izbegne da previše iritira Kinu“.

Nemačka politika „Jedne Kine“ nalaže da svaka delegacija poslata na Tajvan bude ograničena na specijalizovane ministre čije dužnosti nisu povezane sa pitanjima suvereniteta, zabranjujući posete kancelarke, kao i ministre unutrašnjih poslova, spoljnih poslova ili odbrane. Poslednje putovanje bilo kog nemačkog saveznog ministra bilo je 1997. godine, iako su poslanici u više navrata putovali na ostrvo od, pa sve do ove godine.

Iako je Tajvan de fakto bio samoupravan otkako je gubitnička strana u kineskom građanskom ratu pobegla na ostrvo i uspostavila sopstvenu administraciju 1949. godine, Kina gleda na ostrvo kao na deo svoje suverene teritorije i generalno se mršti na bilo kakve zvanične kontakte između Tajpeja i stranih zvaničnika.

Visoki portparol kancelara Olafa Šolca Štefen Hebestrajt istakao je da predstojeća poseta ne ukazuje na bilo kakvu promenu u odnosima sa Pekingom.

„Činjenica da ministar obrazovanja i istraživanja boravi u poseti Tajvanu ni na koji način ne dovodi u pitanje našu politiku“, rekao je on novinarima.

Stark-Vacingerovo putovanje dolazi samo nekoliko nedelja pre nego što nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok planira da poseti Peking, a više izvora kaže FT da će ona otputovati tamo u aprilu ili maju. Međutim, jedan neimenovani nemački diplomata, koga citira magazin, doveo je u pitanje mudrost zakazivanja dva putovanja tako blisko zajedno.

„S jedne strane, šaljemo [Baerboka u Peking]… a sa druge strane, ministar prvo putuje na Tajvan – kakvu im poruku šaljemo?“ objavili su.

Iako su Nemačka i Kina glavni trgovinski partneri, postoje znaci rastućih tenzija između dve nacije. Berlin trenutno radi na izradi nove strategije nacionalne bezbednosti za koju se očekuje da će Narodnu Republiku označiti kao „sistemskog rivala“, navodi Blumberg, dok je Šolc nedavno upozorio da će se Peking suočiti sa „posledicama“ ako isporuči oružje Rusiji usred sukoba u Ukrajini.