Ozbiljni susreti s aligatorima su i dalje relativno retki, pokazuju podaci Komisije za zaštitu riba i divljih životinja Floride (FWC). Međutim, u poslednjih sedam dana zabeležena su tri napada, što je izazvalo zabrinutost među lokalnim stanovništvom.
Poslednji incident dogodio se u nedelju popodne kada je žena napadnuta dok je plivala u reci Ekonlokhači, severno od Orlanda. Njen dečko je pokušao da je spasi iz čeljusti aligatora, ali nažalost, nije uspeo. Žena je preminula nakon što je prevezena u bolnicu sa teškim povredama.
Na mestu napada, pripadnici FWC-a uhvatili su aligatora dugog gotovo četiri metra, kao i drugog aligatora od oko 3,7 metara, za kojeg se veruje da je odgovoran za napad. Ova situacija je izazvala zabrinutost među planinarima i lokalnim stanovnicima.
Samo dan ranije, dečaka koji je pecao sa ocem u ribarskom kampu Nelson ugrizao je aligator za ruku. Još jedan napad dogodio se 21. juna kada je aligator ugrizao ronioca u reci Rejnbou, koja se nalazi oko 160 kilometara od nedeljnog incidenta.
Vlasti su privremeno zatvorile reku nakon napada na ronioca dok nisu pronašle i uklonile aligatora. Iako na Floridi živi oko 1,3 miliona aligatora, napadi na ljude su i dalje retki, sa prosekom od osam napada godišnje.
Prema podacima FWC-a, od 1948. godine zabeleženo je više od 450 napada aligatora, od kojih je samo 30 bilo smrtonosno. Stručnjaci upozoravaju da se mnogi napadi mogu sprečiti ako ljudi budu svesni svog okruženja i izbegavaju rizično ponašanje u oblastima gde žive aligatori.
