Moskva obustavlja dogovor o žitu

Moskva obustavlja dogovor o žitu

Rusija je u ponedeljak obustavila učešće u sporazumu uz posredovanje UN i kojim se Ukrajini omogućava izvoz žitarica preko Crnog mora, samo nekoliko sati nakon što je eksplozija srušila ruski most prema Krimu u, kako je Moskva nazvala udarom Ukrajinski morski dronovi.

Rusija je saopštila da su dva civila ubijena, a njihova ćerka ranjena u, kako je Moskva ocenila, terorističkom napadu na drumski most, glavnu arteriju ruskih trupa koje se bore u Ukrajini.

Kremlj je rekao da nema veze između napada i njegove odluke da suspenduje dogovor o žitu, za koji kaže da takođe mora ublažiti ograničenja na izvoz ruske hrane i đubriva.

„U stvari, danas su prestali da važe crnomorski sporazumi“, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov novinarima tokom konferencijskog poziva. „Nažalost, deo ovih crnomorskih sporazuma koji se tiče Rusije do sada nije primenjen, pa je njegovo dejstvo prestalo.

Slike pokazuju da je deo drumskog mosta pao i saobraćaj je zaustavljen u oba smera, iako je paralelni železnički most još uvek bio u funkciji. Eksplozije su prijavljene pre zore na mostu od 19 kilometara (12 milja) koji je ruski predsednik Vladimir Putin naredio da se izgradi nakon što je zauzeo i pripojio poluostrvo Ukrajini 2014. godine.

Kijev nije dao zvaničan izveštaj o eksplozijama. Obično ne komentariše izveštaje o napadima na Krimu ili u Rusiji, ali već dugo tvrdi da je most izgrađen nelegalno, a da ga Rusija koristi za vojno snabdevanje čini ga legitimnom metom. Rusija je ponovo otvorila most nakon što ga je poslednji put pogodila velika eksplozija i požar u oktobru.

Ruska suspenzija ugovora o žitu u Crnom moru mogla bi da podigne cene hrane širom sveta, posebno u najsiromašnijim zemljama. Ukrajina i Rusija su među najvećim svetskim izvoznicima žitarica i drugih prehrambenih proizvoda.

Sporazum o žitu je pozdravljen kao sprečavanje globalne vanredne situacije u vezi sa hranom kada su ga prošle godine posredovale Ujedinjene nacije i Turska, zaustavljajući de fakto blokadu ukrajinskih luka od strane Rusije, koja je pristala da pusti brodove da prođu nakon inspekcija u Turskoj.

Turski predsednik Tajip Erdogan, moćni sponzor sporazuma, rekao je da i dalje veruje da Putin želi da se on nastavi. Ruski i turski ministri spoljnih poslova razgovaraće kasnije u ponedeljak, rekao je on novinarima.

Nadam se da ovom diskusijom možemo da napravimo neki napredak i da nastavimo svojim putem bez pauze“, rekao je Erdogan.

Globalne cene prehrambenih proizvoda porasle su u ponedeljak, iako je povećanje bilo ograničeno, što sugeriše da trgovci još nisu očekivali ozbiljnu krizu snabdevanja. Najaktivniji Vv1 ugovor Chicago Board of Trade porastao je za 3,0% na 6,81-3/4 po bušelu u 10:56 GMT nakon što je ranije porastao za preko 4%.

Putin je prošle nedelje zapretio da će suspendovati učešće u sporazumu o žitu, a takođe je rekao da bi Rusija mogla da mu se vrati ako se ispune njeni zahtevi za lakšim pravilima za sopstvenu poljoprivredu i izvoz đubriva.

[1/4] Pogled prikazuje deo puta koji je podeljen i nagnut na jednu stranu nakon navodnog napada na Krimski most, koji povezuje rusko kopno sa poluostrvom Krim preko Kerčkog moreuza, na ovoj fotografiji preuzetoj sa objavljenog videa 17. jul 2023. Srimea24tv/Handout preko REUTERS-a

Pored sporazuma o crnomorskom žitu, prošle godine je potpisan trogodišnji sporazum prema kojem su se zvaničnici UN složili da pomognu Rusiji da isporuči hranu i đubrivo na strana tržišta.

Moskva kaže da ti uslovi nisu u potpunosti primenjeni. Zapadne zemlje kažu da Moskva pokušava da iskoristi svoj uticaj na dogovor o žitu da oslabi finansijske sankcije, koje se ne odnose na ruski poljoprivredni izvoz.

„Možemo da suspendujemo naše učešće u dogovoru, a ako svi još jednom kažu da će sva obećanja koja su nam data biti ispunjena, neka ispune ovo obećanje. Mi ćemo se odmah ponovo pridružiti ovom dogovoru“, rekao je Putin prošle nedelje.

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen opisala je rusku suspenziju sporazuma kao „ciničan potez“ i rekla da će EU nastaviti da pokušava da obezbedi hranu za siromašne zemlje.

Rusija je tri puta u protekloj godini pristala da produži sporazum o Crnom moru, uprkos tome što je više puta pretila da će istupiti. Krajem oktobra prošle godine je nakratko suspendovala učešće nakon napada na njenu flotu od strane ukrajinskih dronova, što je dovelo do nekoliko dana kada su Ukrajina, Turska i Ujedinjene nacije zadržale izvoz u okviru sporazuma bez Moskve.

Denis Marčuk, zamenik šefa Ukrajinskog agrarnog saveta, glavne agrobiznis organizacije u Ukrajini, zvučao je optimistično u pogledu mogućnosti da se ponovo nastavi izvoz pomorskim putem bez učešća Rusije.

„Kao opciju, zašto ne procenimo mogućnost nastavka žitnog dogovora bez Rusije? Imali smo to iskustvo već u novembru 2022.“, rekao je on za Rojters. „Ako će naši partneri imati garancije bezbednosti, zašto onda inicijativu za žito ne bismo sproveli bez učešća Rusije?

Eksplozija na ruskom mostu na Krimu usledila je posle višemesečnih ukrajinskih udara na ruske linije snabdevanja, dok Kijev sprovodi kontraofanzivu da protera ruske snage sa svoje teritorije.

Neproverene slike pokazuju da se deo puta na mostu razdvojio i da se pomera na jednu stranu, sa metalnim barijerama zakopčanim. Snimci kontrolne kamere pokazuju kako vozači naglo koče ubrzo nakon incidenta.

Ukrajinska vojska je prvobitno sugerisala da bi napad mogao biti neka vrsta provokacije same Rusije; Ukrajinski mediji su kasnije citirali neidentifikovane izvore koji su rekli da iza toga stoji ukrajinska služba bezbednosti.

Ukrajinska kontraofanziva, koja je počela prošlog meseca, do sada je tekla sporo, zahvatajući niz malih zaseoka na jugu i neke teritorije oko Bahmuta, malog istočnog grada koji je Rusija zauzela u maju nakon najsmrtonosnije borbe u ratu. Kijev je u ponedeljak saopštio da su njegove snage zauzele još 18 kvadratnih kilometara teritorije tokom protekle nedelje, čime je ukupno zarobljeno više od 210 kvadratnih kilometara.