Ministar unutrašnjih poslova Velike Britanije posetio je Ruandu kako bi razgovarao o planu deportacije

Ministar unutrašnjih poslova Velike Britanije posetio je Ruandu kako bi razgovarao o planu deportacije

Britanska ministarka unutrašnjih poslova Suela Braverman posetila je u subotu Ruandu kako bi razgovarala o sporazumu prema kojem će ta istočnoafrička zemlja prihvatiti migrante koji stignu u Britaniju bez dozvole, ako britanski sudovi potvrde da su predlozi legalni.

Britanska vlada želi da pošalje desetine hiljada migranata udaljenih više od 6.400 kilometara u Ruandu u okviru sporazuma od 120 miliona funti (146 miliona dolara) dogovorenog sa Ruandom prošle godine.

Nije bilo deportacija dok aktivisti pred sudom osporavaju zakonitost te politike. Mnoge dobrotvorne organizacije kažu da je predlog skup i nepraktičan i da će kriminalizovati hiljade pravih izbeglica koje imaju vrlo malo puteva da traže azil u Britaniji bez ulaska u zemlju.

Više od 45.000 ljudi ušlo je u Britaniju prošle godine prešavši Lamanš malim čamcima iz Francuske, uglavnom mladića iz Albanije, Avganistana, Irana i Iraka, prema podacima britanske vlade.

Braverman se u subotu sastala sa ministrom inostranih poslova Ruande Vinsentom Birutom i rekla novinarima u Kigaliju da je dogovorila dodatnu podršku za migrante koji se šalju u zemlju.

„Mnoge zemlje širom sveta bore se sa neviđenim brojem ilegalnih migranata i ja iskreno verujem da je ovo vodeće svetsko partnerstvo… i humanitarno i saosećajno, i pravedno i uravnoteženo“, rekao je Braverman na konferenciji za novinare sa Birutom.

Biruta je rekao da predlozi „nude bolje mogućnosti i za migrante i za Ruande“ i da će pomoći u cilju britanske vlade da poremeti mreže trgovine ljudima.

Očekuje se da će se Braverman u nedelju sastati sa predsednikom Ruande Polom Kagameom.

Partnerstvo je najavljeno u aprilu 2022, ali je prvi let deportacije blokiran naredbom Evropskog suda za ljudska prava.

Visoki sud u Londonu je potom presudio da je to zakonito u decembru, ali protivnici traže da se žale na tu presudu u aprilu, a ona bi mogla ići pred britanski Vrhovni sud kasnije tokom godine.

„Neću da preduhitrim odluku pravosuđa, ali ako budemo uspešni, predvidećemo da isporučimo suštinu našeg sporazuma što je pre moguće“, rekao je Braverman.

Braverman je ranije opisala svoje protivnike kao „naivne dobročinitelje“.

Premijer Riši Sunak rekao je da je pronalaženje rešenja jedan od njegovih glavnih prioriteta za 2023. Britanija troši više od 2 milijarde funti godišnje za smeštaj migranata i ponudila je ugovor od 95 miliona dolara za njihov transport u zemlje poput Ruande.