Kongo imenovao svoju prvu ženu za premijera dok nasilje raste na istoku

Kongo imenovao svoju prvu ženu za premijera dok nasilje raste na istoku

Predsednik Demokratske Republike Kongo Feliks Čisekedi imenovao je u ponedeljak prvu ženu za premijera u zemlji, ispunivši obećanje iz kampanje i napravio važan korak ka formiranju nove vlade nakon što je ponovo izabran krajem prošle godine.

Bivša ministarka planiranja Džudit Suminva Tuluka stupiće u tu ulogu u vreme pogoršanja nasilja na istoku zemlje bogatom mineralima, koja se graniči sa Ruandom. Dugotrajni sukob raselio je više od 7 miliona ljudi prema Ujedinjenim nacijama, što ga čini jednom od najgorih humanitarnih kriza na svetu.

Tuluka je obećala da će raditi na miru i razvoju u svom prvom govoru nakon imenovanja na državnoj televiziji. Ipak, mogli bi proći meseci pre nego što se formira nova vlada, jer proces zahteva intenzivne pregovore sa mnogim političkim partijama.

„Moje misli idu na istok i u sve krajeve zemlje, koji se danas suočavaju sa sukobima sa neprijateljima koji su ponekad skriveni“, rekla je ona, misleći na sukob koji uključuje mnoge naoružane grupe, uključujući i neke za koje se veruje da ih podržava vojska Ruande . „Mislim na sve ove ljude, i moje srce ide prema njima.“

Daleko od glavnog grada države, Kinšase, istočni Kongo je već dugo preplavljeno više od 120 naoružanih grupa koje traže udeo u zlatu i drugim resursima regiona dok vrše masovna ubistva.

I regionalne i mirovne snage UN zamoljene su da napuste Kongo nakon što ih je vlada optužila da nisu uspeli da reše sukob. Nasilje je samo nastavilo da se pogoršava kako je počelo povlačenje osoblja i kako su vlasti Konga zauzele svoje pozicije.

Bintou Keita, glavni izaslanik UN-a u Kongu, rekao je prošle nedelje Savetu bezbednosti UN da je istaknuta pobunjenička grupa poznata kao M23 ostvarila značajne teritorijalne dobiti na istoku, što je doprinelo porastu nasilja i rastućem broju raseljenih ljudi.

Ponovo izabran na drugi petogodišnji mandat u decembru, Čisekedi je okrivio susednu Ruandu za pružanje vojne podrške pobunjenicima. Ruanda poriče tu tvrdnju, ali stručnjaci UN-a su rekli da postoje značajni dokazi o njihovim snagama u Kongu.

Sjedinjene Države su prošlog meseca pozvale Kongo i Ruandu da se vrate sa ivice rata.

Američki Stejt department je takođe rekao da Ruanda treba da povuče trupe i raketne sisteme zemlja-vazduh iz istočnog Konga i kritikovao je M23, nazivajući ga oružanom grupom koju podržava Ruanda.

Ministarstvo spoljnih poslova Ruande saopštilo je prošlog meseca da trupe te zemlje brane teritoriju Ruande dok Kongo sprovodi „dramatično vojno jačanje“ u blizini granice.