Kliničko ispitivanje: Manje obimna operacija raka dojke rezultira manjim otokom

Kliničko ispitivanje: Manje obimna operacija raka dojke rezultira manjim otokom

Moguće je ostaviti većinu limfnih čvorova u pazuhu, čak i ako jedan ili dva imaju metastaze veće od dva milimetra. Ovo je pokazano u ispitivanju koje je uključivalo žene iz pet zemalja, koje su predvodili istraživači sa Instituta Karolinska i objavljeno u New England Journal of Medicine. Rezultati otvaraju za nežnije operacije za pacijente sa rakom dojke.

Rak dojke može se proširiti na limfne čvorove u pazuhu. Međutim, tumori koji se nalaze samo u limfnim čvorovima dojke i pazuha smatraju se lokalizovanom bolešću, sa ciljem izlečenja pacijenta.

Izazovno pitanje za hirurge raka dojke vrti se oko toga šta treba učiniti kada pacijenti imaju metastaze u pazuhu, koje se prvi put otkriju tokom pregleda tkiva uklonjenog tokom operacije.

Izvođenje takozvane aksilarne disekcije (uklanjanje mnogih limfnih čvorova u pazuhu) povećava rizik od limfedema ruke. Ovo se dešava kada limfna tečnost ne može da teče tako slobodno kao ranije, što dovodi do otoka u ruci i potencijalno izazivanja bola i ograničenja pokretljivosti.

„Želimo da izvršimo manje obimne procedure kako bismo poštedeli pacijente od problematičnih nuspojava. Ali moramo da znamo da je to bezbedno“, kaže Jana de Boniface, hirurg za rak dojke u bolnici Capio S:t Gorans i istraživač na Odeljenju za molekularnu medicinu i Hirurgija na Institutu Karolinska.

Kada se pre operacije raka dojke zna da postoje metastaze u pazuhu, biraju se različiti putevi lečenja. Ovi pacijenti nisu uključeni u ovo ispitivanje.

Međutim, kada se ne sumnja na širenje limfe, hirurg obično uklanja takozvane sentinel limfne čvorove (čvor ili čvorovi koji prvi dođu do limfne tečnosti iz dojke).

Ako sadrže pojedinačne tumorske ćelije ili metastaze veličine najviše 2 milimetra, ostali limfni čvorovi u pazuhu ostaju netaknuti. Prethodna ispitivanja su pokazala da je ovo bezbedno za pacijenta.

Sada je veliko ispitivanje koje je vodio Karolinska institut razjasnilo situaciju čak i za veće metastaze. Uključuje skoro 2.800 pacijenata iz pet različitih zemalja. Svi su imali metastaze veće od 2 milimetra, takozvane makrometastaze, u jednom ili dva sentinelna limfna čvora.

Nakon operacije sentinel čvora, pacijenti su nasumično raspoređeni da se podvrgnu završetku aksilarne disekcije (ranije standardna praksa za sve) ili da ostave ostatak pazuha neometanim.

Skoro svi pacijenti su primili neki postoperativni tretman sa hemoterapijom i/ili antihormonskom terapijom, plus terapiju zračenjem u skladu sa smernicama za svaku zemlju.

Utvrđeno je da više od jedne trećine pacijenata koji su bili podvrgnuti aksilarnoj disekciji ima dodatne metastaze od najviše dve u sentinel limfnim čvorovima.

Mora se pretpostaviti da je to isto i za one koji su zadržali preostale limfne čvorove. Ipak, recidivi su bili podjednako česti u obe grupe, što ukazuje da se čini da je postoperativni tretman dovoljan da eliminiše preostale tumorske ćelije.

Istovremeno, prethodna publikacija sa suđenja je pokazala da je 13% onih koji su bili podvrgnuti aksilarnoj disekciji prijavilo ozbiljne ili veoma ozbiljne probleme sa funkcijom ruke, u poređenju sa 4% među onima kojima su uklonjeni samo kontrolni limfni čvorovi.

„Naša procena je da je bezbedno za pacijente da odustanu od aksilarne disekcije ako postoje najviše dve makrometastaze u sentinel limfnim čvorovima. U ovim slučajevima, aksilarna disekcija se zamenjuje radioterapijom pazuha, što dovodi do manjeg oštećenja ruku. komplikacije. Ovo je sada primenjeno u kliničkoj praksi u Švedskoj“, kaže Jana de Boniface.