Kineski balon sada iznad centralne SAD

Kineski balon sada iznad centralne SAD

Ogroman kineski balon na velikoj visini je u petak plovio preko SAD, izazivajući ozbiljne optužbe Pentagona za špijuniranje i slanje uzbuđenih ili uzbunjenih Amerikanaca napolje sa dvogledom. Državni sekretar Antoni Blinken iznenada je otkazao putovanje u Peking sa visokim ulozima sa ciljem da ublaži tenzije između SAD i Kine.

Otkazivanje je usledilo uprkos tvrdnji Kine da je balon bio „vazdušni brod“ za istraživanje vremenskih prilika koji je izleteo sa kursa. Pentagon je to neprihvatljivo odbacio – i tvrdnju Kine da se balon, veličine dva školska autobusa, ne koristi za nadzor i da ima samo ograničenu sposobnost navigacije.

Balon je ranije otkriven iznad osetljivih vojnih lokacija u Montani, ali se do podneva pomerio na istok iznad centralnog dela Sjedinjenih Država i očekuje se da će ostati u vazdušnom prostoru SAD nekoliko dana, rekli su zvaničnici.

Ovaj razvoj događaja je označio novi udarac ionako zategnutim američko-kineskim odnosima koji su godinama bili u silaznoj spirali zbog brojnih pitanja. Ipak, američki zvaničnici su tvrdili da diplomatski kanali ostaju otvoreni i da je Blinken voljan da otputuje u Kinu u „odgovarajuće vreme“.

Predsednik Džo Bajden je odbio da komentariše ovo pitanje kada je ispitan na ekonomskom događaju. Dvojica kandidata za reizbor 2024, bivši predsednik Donald Tramp i Niki Hejli, bivša guvernerka Južne Karoline i ambasadorka Ujedinjenih nacija, rekli su da bi SAD trebalo odmah da obore balon.

Pronalaženje balona objavili su zvaničnici Pentagona koji su rekli da je jedno od mesta gde je primećen bilo iznad države Montana, koja je dom jednog od tri američka polja silosa za nuklearne rakete u vazduhoplovnoj bazi Malmstrom.

Visoki zvaničnik odbrane rekao je da su SAD pripremile borbene avione, uključujući F-22, da ga obore ako im se naredi. Pentagon je na kraju preporučio protiv toga, napominjući da čak i kada je balon iznad retko naseljenog područja Montane, njegova veličina bi stvorila dovoljno veliko polje krhotina da izloži ljude riziku.

Brig. General Pat Rajder, sekretar za štampu Pentagona, odbio je u petak da kaže da li je bilo novih razmišljanja o obaranje balona.

Rajder je rekao da se nalazio na visini od oko 60.000 stopa, da je bio manevarski i da je promenio kurs. Rekao je da trenutno ne predstavlja pretnju.

Jedan broj poslanika GOP-a kritikovao je administraciju što nije preduzela čvršće mere protiv Kine. A odluka da Blinken nastavi sa svojim putovanjem mogla je da učini Bajdena još podložnijim njihovim pritužbama u trenutku kada počinje da se bavi novim Predstavničkim domom SAD predvođenom republikancima.

Blinken je bio spreman još u četvrtak da otputuje u Peking ovog vikenda, ali je administracija počela da preispituje put nakon što je balon otkriven u sredu, čak i pre nego što je njegovo prisustvo objavljeno u javnosti, rekao je jedan zvaničnik.

Zvaničnik, koji je razgovarao sa novinarima pod uslovom da ostane anoniman zbog osetljivosti ovog pitanja, rekao je da je administracija „zapazila” kinesko izražavanje žaljenja, ali je zaključila da je ozbiljnost kršenja vazdušnog prostora, suvereniteta i međunarodnog prava SAD tolika da je Blinken putovanje nije moglo da se odvija po planu.

Meteorološki stručnjaci rekli su da tvrdnja Kine da je balon skrenuo sa kursa nije neizvodljiva. Kineski izveštaj o obrascima vetra poznatim kao Vesterli koji nose balon ka zapadu Sjedinjenih Država bio je „apsolutno moguć – verovatno nije moguće“, rekao je Dan Jafe, profesor atmosferske hemije na Univerzitetu u Vašingtonu.

Ipak, zvaničnici su prisustvo balona nazvali „neprihvatljivim“, a jedan je rekao da je Blinken u petak preneo poruku kineskom državnom savetniku Vang Jiju.

Međutim, zvaničnik je takođe rekao da je Blinken rekao Kinezima da će biti spreman da otputuje u Kinu „prvom prilikom kada uslovi dozvole”.

Blinkenovi dugo očekivani sastanci sa visokim kineskim zvaničnicima viđeni su u obe zemlje kao mogući način za pronalaženje nekih zajedničkih oblasti u vreme velikih neslaganja oko Tajvana, ljudskih prava, kineskih tvrdnji u Južnom kineskom moru, Severne Koreje, Rusije rat u Ukrajini, trgovinska politika i klimatske promene.

Iako putovanje, koje su u novembru dogovorili Bajden i kineski predsednik Si Đinping na samitu u Indoneziji, nije zvanično najavljeno, zvaničnici i Pekinga i Vašingtona su proteklih dana govorili o Blinkenovom skorom dolasku na sastanke u nedelju i ponedeljak. .

Kina, koja ljutito osuđuje pokušaje nadzora SAD i drugih nad oblastima koje smatra svojom teritorijom i koja je jednom prisilno srušila američki špijunski avion i držala svoju posadu u zatočeništvu na ostrvu Hainan, bila je relativno pomirljiva u svom odgovoru na žalbe SAD.

U saopštenju koje se približava izvinjenju, kinesko ministarstvo spoljnih poslova je navelo da je balon bio civilni vazdušni brod koji se uglavnom koristio za meteorološka istraživanja. Rečeno je da je vazdušni brod imao ograničene mogućnosti „samoupravljanja“ i da je „daleko skrenuo sa planiranog kursa“ zbog vetra.

„Kineska strana žali zbog nenamernog ulaska vazdušnog broda u vazdušni prostor SAD zbog više sile“, navodi se u saopštenju, navodeći pravni termin koji se koristi za događaje van nečije kontrole.