Istražitelji UN prikupljaju dokaze o upotrebi hemijskog oružja od strane ekstremista Islamske države u Iraku

Istražitelji UN prikupljaju dokaze o upotrebi hemijskog oružja od strane ekstremista Islamske države u Iraku

Istražitelji Ujedinjenih nacija prikupljaju dokaze o razvoju i upotrebi hemijskog oružja od strane ekstremista Islamske države u Iraku nakon što su zauzeli oko trećinu zemlje 2014. godine, i unapređuju rad na rodno zasnovanom nasilju te militantne grupe i zločine nad decom, sunitskim i šiitskim muslimanima, hrišćanima i jezidima, rekao je u sredu šef istražnog tima, piše AP.

Kristijan Ričer je rekao Savetu bezbednosti UN da su preživeli hemijski napad u martu 2016. na Taza Khurmatu, grad uglavnom šiitskih Turkmena južno od Kirkuka na severoistoku Iraka, još uvek bili duboko pogođeni kada je on posetio ranije ove godine.

On je rekao da je dao prioritet istrazi hemijskog oružja koje koristi Islamska država, takođe poznata kao ISIL.

„ISIL je naoružao nekoliko hemijskih agenasa i rasporedio ih kao hemijske rakete i minobacače, kao i improvizovane eksplozivne naprave, u blizini Taza Khurmatu“ koji su pogodili stambene četvrti i poljoprivredna polja, rekao je Ričer.

Smatra se da je napad na Taza Khurmatua prva upotreba hemijskog oružja od strane ISIL-a, prema istražiteljima UN-a. Rekli su da je više od 6.000 stanovnika zbrinuto od povreda, a dvoje dece je umrlo u roku od nekoliko dana nakon izlaganja, dok mnogi preživeli i dalje trpe hronične i stalne posledice.

Ričer je rekao da je istraga njegovog tima „pružila specijalizovani uvid i analizu o municiji, ostacima i materijalima koji su pronađeni“ u Taza Khurmatu.

„Otkrivene su značajne količine dokaza na bojnom polju, uključujući platne spiskove i prepisku ISIL-a, što je omogućilo timu da identifikuje osobe od interesa i uspostavi veze sa potencijalnim višim članovima ISIL-a“, rekao je on.

Borci Islamske države zauzeli su iračke gradove i proglasili samozvani kalifat na velikom delu teritorije u Siriji i Iraku 2014. Grupa je zvanično proglašena poraženom u Iraku 2017. nakon trogodišnje krvave bitke u kojoj su desetine hiljada mrtvih i gradovi u ruševinama. Međutim, njene ćelije za spavanje nastavljaju da vrše napade u različitim delovima Iraka.

Istražni tim UN za promovisanje odgovornosti za zločine koje je počinila grupa Islamska država, poznata kao UNITAD, na čijem je čelu Ričer, osnovao je Savet bezbednosti 2017. godine da prikupi dokaze kako bi počinioci zločina Islamske države mogli da odgovaraju na suđenjima. Blisko je sarađivao sa iračkim pravosudnim zvaničnicima.

U izveštaju UNITAD-a iz maja 2021. navodi se da je grupa Islamska država „testirala biološke i hemijske agense i sprovodila eksperimente na zatvorenicima… uzrokujući smrt“, a pokrenuta je početna istraga.

Ričer je uveravao Savet bezbednosti da „nema manjka dokaza o zločinima ISIL-a u Iraku, jer je ISIL bio velika birokratija koja je dokumentovala i održavala administrativni sistem sličan državi”.

Rekao je da je njegov tim predvodio napore koji su do sada digitalizovali 8 miliona stranica dokumenata ISIL-a koje drže iračke vlasti, uključujući kurdske zvaničnike, a kao sledeći korak UNITAD uspostavlja centralnu arhivu „koja će biti jedinstveno skladište svih digitalizovanih dokaza protiv ISIL.”

Ričer je rekao da UNITAD takođe daje prioritet „osobama od interesa“ koje žive u drugim zemljama i trenutno podržava krivične postupke protiv navodnih članova i pristalica ISIL-a u 17 zemalja.