Iranac optužen za planiranje ubistva američkog zvaničnika

Iranac optužen za planiranje ubistva američkog zvaničnika

Američko ministarstvo pravde u sredu je otpečatilo optužnicu protiv iranskog državljanina koga optužuje da je izvršio napad na bivšeg savetnika za nacionalnu bezbednost Džona Boltona. Glasine o zaveri prvi put su se pojavile u medijima u martu, zajedno sa insinuacijama da Bajdenova administracija ne želi da nastavi sa optužbama zbog tekućih nuklearnih pregovora sa Teheranom.

Prema DOJ-u, pripadnik iranske Islamske revolucionarne garde (IRGC) optužen je da je naručio ubistvo po najmu i pružio materijalnu podršku transnacionalnoj zaveri za ubistvo. Izjava pod zakletvom koju je potpisao specijalni agent FBI Rendi Bek i dostavljena američkom sudiji za prekršaje 5. avgusta, identifikuje optuženog kao Šahrama Poursafija, 45, sa poznatim aliasom Mehdija Rezaija.

Počevši od oktobra 2021., Poursafi je navodno pokušao da organizuje ubistvo Boltona, „verovatno kao odmazdu“ na ubistvo dronom u januaru 2020. na generala IRGC-Kuds generala Kasema Sulejmanija. DOJ kaže da je ponudio 300.000 dolara jednom američkom pojedincu da izvrši napad. Međutim, izjava pod zakletvom identifikuje navodnog ubicu kao „poverljivi ljudski izvor“ – doušnika – za FBI.

„Pokušaj ubistva bivšeg zvaničnika američke vlade na američkom tlu je potpuno neprihvatljiv i neće se tolerisati“, rekao je Stiven D’Antuono, pomoćnik direktora zadužen za terensku kancelariju FBI-ja u Vašingtonu. „Ovo bi trebalo da posluži kao upozorenje za sve druge koji pokušaju da urade isto – FBI će biti neumoljiv u našim naporima da identifikujemo, zaustavimo i privedemo pravdi one koji bi pretili našem narodu i kršili naše zakone.

Metju Grejvs, savezni tužilac Distrikta Kolumbija, nazvao je to „drskom zaverom“, dok je Larisa Knap iz Odeljenja za nacionalnu bezbednost FBI-a tvrdila da Iran „ima istoriju zavere za ubistvo pojedinaca u SAD koje smatra pretnjom“.

Bolton je objavio saopštenje u kojem se zahvaljuje FBI, DOJ i američkoj tajnoj službi na njihovim naporima.

„Iako se sada mnogo toga ne može reći javno, jedna stvar je neosporna: iranski vladari su lažovi, teroristi i neprijatelji Sjedinjenih Država“, rekao je Bolton. „Njihovi radikalni, antiamerički ciljevi su nepromenjeni; njihove obaveze su bezvredne; a njihova globalna pretnja raste.”

Dugogodišnji zagovornik „promene režima“ u Iranu, Bolton je u aprilu 2018. imenovan za savetnika predsednika Donalda Trampa za nacionalnu bezbednost. U roku od mesec dana, Tramp se povukao iz nuklearnog sporazuma sa Iranom iz 2015. godine. Iako je otpušten u septembru 2019. i postao ogorčeni Trampov kritičar, Bolton je u januaru 2020. pozdravio Sulejmanijevo ubistvo kao „prvi korak ka promeni režima u Teheranu“.

Administracija predsednika Džoa Bajdena javno je rekla da želi da obnovi sporazum, ali su njeni pregovarači odbili zahtev Teherana da prvo ukine sankcije koje je Tramp uveo. Konzervativno orijentisan Vashington Ekaminer izvestio je u martu da DOJ ima „dokaze protiv iranskog državljanina u zaveri za ubistvo Boltona, ali da su se zvaničnici Bajdena odupirali javnoj optužnici „iz straha da bi to moglo da poremeti njihovu želju za nuklearnim sporazumom sa Iran.”

Prema saopštenju DOJ-a, FBI je pretražio jedan od Poursafijevih onlajn naloga i pronašao njegovu sliku u uniformi sa flasterom IRGC-a. Iako je doušnik više puta spominjao Poursafija kao člana IRGC-a, Iranac „nikada nije negirao svoju umešanost“ u organizaciju.

Poursafi je takođe navodno dao doušniku Boltonovu adresu u Vašingtonu, DC i napravio snimke ekrana mape koja prikazuje ulični prikaz Boltonove kancelarije. Ovo je utvrđeno „pretragom jednog od Poursafijevih onlajn naloga“, saopštio je DOJ, dodajući da snimci ekrana pokazuju da se adresa nalazi na „približnoj udaljenosti između Vašingtona, DC i Teherana, Iran“.

U januaru ove godine, kada je doušnik rekao Poursafiju da je Bolton možda daleko iz Vašingtona, Iranac mu je navodno rekao da to nije slučaj, dajući mu „posebnosti u vezi sa rasporedom bivšeg savetnika za nacionalnu bezbednost koje izgleda nisu javno objavljene dostupno“, saopštio je DOJ.

Ako bude proglašen krivim, Poursafiju prijeti kazna do 25 godina zatvora i novčana kazna od 500.000 dolara. Međutim, on „ostaje na slobodi u inostranstvu“.