Francuska vraća decu i majke iz sirijskih logora

Francuska vraća decu i majke iz sirijskih logora

Francuska je vratila 35 dece i 16 majki iz pritvorskih logora u Siriji za zatvorenike koji su povezani sa džihadističkim grupama, što je promena u njenoj dugotrajnoj politici vrlo povremenih povrataka koju su kritikovale grupe za ljudska prava i koja je dovela u sukob sa drugim evropskim zemljama .

Otkako su borci Islamske države predali svoju poslednju sirijsku enklavu 2019. godine, poslednji deo samoproglašenog kalifata koji je uključivao susedne regione Iraka, mnoge žene koje su napustile svoje zemlje da bi se pridružile militantnim grupama završile su u kampovima.

Aktivisti, rođaci i organizacije, uključujući UN, oglasili su alarm zbog sudbine dece zaglavljene u centrima pod kontrolom Kurda, gde su sanitarni uslovi često loši. Mnogi su tamo ili rođeni ili su u mladosti odvedeni u Siriju. Oko 150 francuskih maloletnika ostaje u kampovima, a aktivisti su pozvali sve evropske vlade da ubrzaju proces repatrijacije.

Francuska je ostala neuobičajena u tome kako postupati sa maloletnicima i njihovim majkama. Ranije je repatrirala samo šačicu dece, uglavnom siročadi ili maloletnika čije su majke bile prinuđene da se odreknu roditeljskih prava, čak i nakon što su druge evropske zemlje počele da vraćaju porodice.

Francuski tužioci za borbu protiv terorizma rekli su da su tek vraćena deca, uključujući sedmoro maloletnika bez staratelja, zbrinuta. Jedno dete koje ima skoro 18 godina i za koje se sumnja da je povezano sa terorističkom grupom je privedeno.

Žene, koje su bile ili francuske državljanke ili su imale francusku decu, suočile su se ili sa nalogom za hapšenje ili pretres i njima su se bavili pravosudni organi, saopštila je francuska kancelarija za spoljne poslove.

Donedavno se ideja o repatrijacijama u većim razmerama pokazala nepopularnom, pokazala su francuska istraživanja javnog mnjenja. Zemlja se još uvek otežavala od serije terorističkih napada koje su planirale islamističke ćelije u Siriji, uključujući ubistvo 130 ljudi u restoranima i koncertnoj dvorani u Parizu u novembru 2015.

Međutim, udruženja žrtava iz napada 2015. su se ove godine založila za vraćanje dece i njihovih majki u Francusku, što se poklopilo sa suđenjem nekim od počinilaca koji su pokušali da se delimično suoče sa traumatičnim poglavljem. Slučaj je okončan osuđujućim presudama za 20 napadača prošle nedelje.

Repatrijacije takođe dolaze nakon duge sezone političke kampanje i izbora u Francuskoj koji su se sada približili kraju, sa Emanuelom Makronom u prvim mesecima njegovog drugog predsedničkog mandata.

Rođaci francuske dece pozdravili su taj potez u utorak, ali su rekli da svi maloletnici koji su još uvek zaglavljeni u sirijskim kampovima moraju da budu vraćeni.

„Nadamo se da će ova repatrijacija označiti kraj ove odvratne politike ‘od slučaja do slučaja’, koja se svodi na razvrstavanje dece, razdvajanje braće i sestara i otkidanje dece od majki koja su napuštena u logorima,“ Ujedinjene porodice rekla je grupa za kampanju.

Komitet UN za prava deteta u februaru je podržao pozive francuskih rođaka dece u sirijskim kampovima da se vrate u Francusku, rekavši da su im životi ugroženi zbog bolesti i nasilja.

Save the Children je u martu apelovao na vlade da pojačaju napore za repatrijaciju nakon što su Nemačka, Holandija, Danska i druge evropske zemlje koje su bile sklonije većem povratku počele da odlaze deca i majke. Belgija je u junu vratila šest majki i 16 dece iz severoistočne Sirije.