FBI uklonio strogo poverljive dokumente iz Trampove kuće

FBI uklonio strogo poverljive dokumente iz Trampove kuće

Agenti FBI-a koji su ove nedelje pretresli kuću bivšeg predsednika Donalda Trampa u Mar-a-Lagu na Floridi uklonili su 11 skupova poverljivih dokumenata, uključujući neke označene kao strogo poverljive, saopštilo je u petak Ministarstvo pravde SAD, istovremeno obelodanjujući da je verovatno razlog da se veruje da je prekršio Zakon o špijunaži, prenosi Rojters.

Razotkrivanja bombe data su u pravnim dokumentima objavljenim četiri dana nakon što su agenti FBI izvršili pretres Trampove rezidencije na osnovu naloga koji je odobrio federalni sudija za prekršaje.

Ministarstvo pravde je saopštilo američkom sudiji za prekršaje Bruce Reinhart u svojoj prijavi za nalog da ima verovatan razlog da veruje da je Tramp prekršio Zakon o špijunaži, savezni zakon koji zabranjuje posedovanje ili prenos informacija o nacionalnoj odbrani.

Agenti FBI-a uzeli su više od 30 predmeta, uključujući više od 20 kutija, registratora sa fotografijama, rukom pisanu belešku i izvršnu dozvolu za pomilovanje Trampovog saveznika i dugogodišnjeg savetnika Rodžera Stouna, pokazala je lista predmeta uklonjenih sa imovine. Na spisku su bile i informacije o „predsedniku Francuske“.

„Strogo poverljivo“ je najviši nivo tajnosti, rezervisan za najstrože čuvane informacije o nacionalnoj bezbednosti u zemlji. Obično se čuva u posebnim državnim objektima jer bi njegovo otkrivanje moglo naneti ozbiljnu štetu nacionalnoj bezbednosti.

Brojni savezni zakoni zabranjuju pogrešno rukovanje poverljivim materijalom, uključujući Zakon o špijunaži, kao i drugi statut koji zabranjuje neovlašćeno uklanjanje i zadržavanje poverljivih dokumenata ili materijala. Tramp je povećao kazne za ovo dok je bio na funkciji, što je učinilo krivičnim delom za koje je predviđena kazna do pet godina zatvora.

Ranije u petak, Tramp je demantovao izveštaj Vašington posta da je FBI pretres njegovog doma u Mar-a-Lagu bio u potrazi za mogućim poverljivim materijalima u vezi sa nuklearnim oružjem, napisavši na svom nalogu na društvenim mrežama da je „pitanje nuklearnog oružja prevara“.

Rojters nije mogao odmah da potvrdi izveštaj Vašington posta. Državni tužilac Merik Garland odbio je da javno iznese detalje o prirodi istrage.

Pretres Trampovog doma od ponedeljka označio je značajnu eskalaciju u jednoj od mnogih federalnih i državnih istraga sa kojima se suočava tokom svog vremena na funkciji i privatnom poslovanju, uključujući i posebnu istragu Ministarstva pravde u vezi sa neuspelom pokušajem Trampovih saveznika da ponište 2020. predsedničke izbore podnošenjem lažnih lista birača.

Garland je u četvrtak objavio da je odeljenje zatražilo od Rajnharta da otpečati nalog koji je odobrio FBI pretres Mar-a-Laga. Ovo je usledilo nakon Trampove tvrdnje da je potraga bila politička osveta i njegove sugestije, bez dokaza, da je FBI možda podmetnuo dokaze protiv njega.

Trampovi advokati su u petak popodne nagovestili da se neće protiviti da se nalog za pretres njegove rezidencije na Floridi otpečati za javnost, navelo je Ministarstvo pravde u sudskom podnesku, ukazujući da bi otpečaćenje moglo da dođe uskoro.

Reinhart je nametnuo 15 časova. EDT (1900 GMT) rok za tužioce da ga obaveste da li će se Trampov pravni tim usprotiviti otpečaćenju naloga.

Kasno u četvrtak, Tramp je objavio izjavu na društvenim mrežama u kojoj je rekao da ne namerava da se protivi njegovom oslobađanju.

„Objavite dokumente odmah!“ Tramp je napisao.

Istraga o Trampovom uklanjanju zapisa počela je ove godine, nakon što je Nacionalna uprava za arhive i evidenciju, agencija zadužena za čuvanje predsedničkih zapisa koji pripadaju javnosti, uputila odeljenje.

Republikanski članovi Odbora za obaveštajne poslove Predstavničkog doma SAD pozvali su u petak Garlanda i direktora FBI Krisa Reja da objave izjavu pod zakletvom na kojoj se temelji nalog, rekavši da javnost mora da zna.

„Pošto su im bile dostupne mnoge druge opcije, veoma smo zabrinuti zbog metode koja je korišćena u prepadu na Mar-a-Lago“, rekao je novinarima predstavnik Majkl Tarner, najviši republikanac komiteta.

Ako izjava pod zakletvom ostane zapečaćena, „i dalje će ostaviti mnoga pitanja bez odgovora“, dodao je Tarner.

U februaru, arhivista Sjedinjenih Država Dejvid Feriero rekao je poslanicima u Predstavničkom domu da je njegova agencija bila u komunikaciji sa Trampom tokom 2021. godine u vezi sa vraćanjem 15 kutija zapisa. Na kraju ih je vratio u januaru 2022.

U to vreme, Nacionalni arhiv je još uvek vršio inventarizaciju, ali je primetio da su neke od kutija sadržavale predmete „označene kao poverljive informacije o nacionalnoj bezbednosti“. Tramp je ranije potvrdio da je pristao da vrati određene zapise u Arhiv, nazvavši to „običnim i rutinskim procesom“. Takođe je tvrdio da Arhiv „nije ništa ‘pronašao’”.

Od pretresa u ponedeljak, Ministarstvo pravde suočilo se sa žestokim kritikama i onlajn pretnjama, koje je Garland osudio. Trampove pristalice i neki od njegovih kolega republikanaca u Vašingtonu optužili su demokrate da su naoružavali saveznu birokratiju kako bi ga ciljali čak i dok razmišlja o još jednoj kandidaturi za predsednika 2024.

U drugom pitanju, Tramp je u sredu odbio da odgovara na pitanja tokom pojavljivanja pred državnim tužiocem države Njujork u građanskoj istrazi o poslovnoj praksi njegove porodice, navodeći svoje ustavno pravo protiv samooptuživanja.