Evropska borba za gas šteti siromašnijim nacijama

Evropska borba za gas šteti siromašnijim nacijama

Evropske zemlje aktivno kupuju tečni prirodni gas (LNG) kao alternativu ruskom snabdevanju gasovodima, uskraćujući siromašnije zemlje koje ne mogu da se takmiče za gorivo zbog visokih cena, objavio je u petak The Vall Street Journal.

Prema pisanju publikacije, cena LNG-a je naglo porasla za 1.900% u odnosu na najnižu cenu od pre dve godine. Trenutne cene su ekvivalentne kupovini nafte po ceni od 230 dolara po barelu, dok se LNG obično trguje uz popust u odnosu na naftu. Zemlje u razvoju ne mogu da se takmiče sa Evropom za snabdevanje po takvim cenama od oko 40 dolara za milion britanskih termalnih jedinica (MMBtu).

Prema podacima Vood Mackenzie-a, koje citira Žurnal, evropske zemlje su povećale svoj uvoz LNG-a za skoro 50% od početka godine do 19. juna. Istovremeno, uvoz Indije tokom tog perioda opao je za 16%, Kina je smanjila kupovinu za 21%, a Pakistan za 15%.

Tender iz Pakistana za oko milijardu dolara LNG-a nije privukao ponude u četvrtak, rekli su zvaničnici zemlje. Svakog dana, preduzeća i domovi u zemlji trpe satima isključenja električne energije koje je nametnula vlada jer Islamabad ne može da uveze dovoljno prirodnog gasa za gorivo za elektrane, objasnili su oni.

„Svaki molekul gasa koji je bio dostupan u našem regionu kupila je Evropa jer pokušava da smanji svoju zavisnost od Rusije“, rekao je pakistanski ministar energetike Musadik Malik.

U nekim slučajevima, teret koji je bio namenjen siromašnijim zemljama preusmerava se u Evropu. Stručnjaci primećuju da je to isplativo čak i ako su dobavljači primorani da plaćaju kazne po ugovorima sa zemljama u razvoju.

Svetske zalihe LNG-a koji se koriste za proizvodnju energije progutale su evropske nacije, kaže Valerie Chov, šefica istraživanja gasa i LNG-a za Aziju i Pacifik u Vood Mackenzie-u. On je za VSJ rekao da su „tržišta u nastajanju u Aziji preuzela najveći teret i da im se ne nazire kraj“.