Tramp kaže da je prekinuta pobuna „donekle oslabila“ ruskog lidera

Tramp kaže da je prekinuta pobuna „donekle oslabila“ ruskog lidera

Bivši predsednik SAD Donald Tramp, dugogodišnji poštovalac ruskog predsednika Vladimira Putina, rekao je u četvrtak da je Putin „donekle oslabljen” prekinutom pobunom i da je sada vreme da Sjedinjene Države pokušaju da posrednik u mirovnom sporazumu između Rusije i Ukrajine, prenosi Rojters.

„Želim da ljudi prestanu da umiru zbog ovog smešnog rata“, rekao je Tramp Rojtersu u telefonskom intervjuu.

Govoreći ekspanzivno o spoljnoj politici, lider u anketama za republikansku predsedničku nominaciju 2024. takođe je rekao da Kini treba dati rok od 48 sati da izađe iz onoga što izvori upoznati sa ovim pitanjem kažu da su kineski špijunski kapaciteti na ostrvu Kuba 90 milja (145 km) od obale SAD.

Što se tiče Ukrajine, Tramp nije isključio da će kijevska vlada možda morati da ustupi neku teritoriju Rusiji kako bi zaustavila rat, koji je počeo invazijom ruskih snaga na Ukrajinu pre 16 meseci. On je rekao da bi sve bilo „podložno pregovorima“, da je on predsednik, ali da su Ukrajinci koji su vodili energičnu borbu za odbranu svoje zemlje „zaradili mnogo zasluga“.

„Mislim da bi oni imali pravo da zadrže veliki deo onoga što su zaradili i mislim da bi i Rusija na to pristala. Potreban vam je pravi posrednik, ili pregovarač, a mi to trenutno nemamo“, rekao je on.

Američki predsednik Džo Bajden i saveznici iz NATO-a žele Rusiju da napusti teritoriju koju je zauzela u istočnoj Ukrajini. Ukrajina je pokrenula kontraofanzivu koja je donela male uspehe u izbacivanju ruskih snaga.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski predložio je prošle godine mirovni plan od 10 tačaka, koji poziva Rusiju da povuče sve svoje trupe.

„Mislim da je najveća stvar koju bi SAD sada trebalo da rade jeste sklapanje mira – spajanje Rusije i Ukrajine i sklapanje mira. Vi to možete da uradite“, rekao je Tramp. „Ovo je vreme da se to uradi, da se dve strane okupe da iznude mir.

Kao predsednik, Tramp je razvio prijateljske odnose sa Putinom, za kojeg je Bajden u sredu rekao da je „postao pomalo parija širom sveta“ zbog invazije na Ukrajinu.

Tramp je rekao da je Putin oštećen ustankom ruskih plaćeničkih snaga, Vagner grupe, i njenog lidera Jevgenija Prigožina, prošlog vikenda.

„Moglo bi se reći da je on (Putin) još uvek tu, i dalje je jak, ali je svakako bio, rekao bih, donekle oslabljen, barem u glavama mnogih ljudi“, rekao je on.

Međutim, da Putin više nije na vlasti, „ne znate šta je alternativa. Moglo bi biti bolje, ali bi moglo biti daleko gore“, rekao je Tramp.

Što se tiče optužbi za ratne zločine koje je Međunarodni krivični sud podigao protiv Putina prošlog marta, Tramp je rekao da o Putinovoj sudbini treba razgovarati kada se rat završi, „jer sada, ako pokrenete tu temu, nikada nećete sklopiti mir, nikada nećete sklopiti naselje“.

Tramp se oštro protivio kineskoj špijunskoj bazi na Kubi i rekao je da će Trampova administracija uvesti nove carine na kinesku robu ako Peking odbije da prihvati njegov 48-časovni zahtev za njeno zatvaranje.

Kao predsednik, Tramp je zauzeo oštriji stav prema Kini dok je tvrdio da ima dobre odnose sa kineskim predsednikom Si Đinpingom koji su se pogoršali zbog pandemije koronavirusa.

„Dao bih im 48 sati da izađu. I ako ne izađu, naplatio bih im stopu tarife na sve što prodaju Sjedinjenim Državama, i oni bi otišli ​​u roku od dva dana. nestao bi za jedan sat“, rekao je Tramp.

Tramp je razmišljao o tome da li će Sjedinjene Države vojno podržati Tajvan ako Kina izvrši invaziju na ostrvo koje Peking smatra svojim.

„Ne govorim o tome. A razlog zašto ne govorim je zato što bi to naštetilo mojoj pregovaračkoj poziciji“, rekao je on. „Sve što mogu da vam kažem je da četiri godine nije bilo pretnje. I to se ne bi desilo da sam ja predsednik.“