SAD procenjuju mogući nastavak ofanzivne prodaje oružja Saudijcima

SAD procenjuju mogući nastavak ofanzivne prodaje oružja Saudijcima

Bajdenova administracija razgovara o mogućem ukidanju zabrane američke prodaje ofanzivnog oružja Saudijskoj Arabiji, ali se očekuje da će svaka konačna odluka zavisiti od toga da li Rijad ostvari napredak ka okončanju rata u susednim zemljama Jemen, prema četiri osobe upućene u stvar.

Visoki saudijski zvaničnici su vršili pritisak na svoje američke kolege da ukinu politiku prodaje samo odbrambenog oružja svom glavnom partneru iz Zaliva na nekoliko sastanaka u Rijadu i Vašingtonu poslednjih meseci, rekla su tri izvora uoči posete predsednika Džoa Bajdena kraljevstvu ove nedelje.

Interna razmatranja u SAD su neformalna i u ranoj fazi, bez neizbežne odluke, rekla su dva izvora, a američki zvaničnik je rekao Rojtersu da nije bilo razgovora o ofanzivnom oružju sa Saudijcima „u ovom trenutku“.

Ali, dok se Bajden priprema za diplomatski osetljivo putovanje, on je signalizirao da želi da resetuje zategnute odnose sa Saudijskom Arabijom u trenutku kada želi da se povećaju isporuke nafte u Zalivu zajedno sa bližim arapskim bezbednosnim vezama sa Izraelom kako bi se suprotstavio Iranu.

Kod kuće, svaki potez da se ukine ograničenja na ofanzivno oružje sigurno će privući opoziciju u Kongresu, uključujući i Bajdenove kolege demokrate i opozicione republikance koji su bili glasni kritičari Saudijske Arabije, kažu pomoćnici u Kongresu.

Ubrzo nakon što je početkom prošle godine preuzeo dužnost, Bajden je zauzeo tvrđi stav u vezi sa kampanjom Saudijske Arabije protiv Huta orijentisanih prema Iranu u Jemenu, koja je nanela velike civilne žrtve, i stanjem ljudskih prava u Rijadu, posebno ubistvom novinara i političkog novinara Vašington posta 2018. protivnik Džamal ​​Kašogi.

Bajden, koji je kao predsednički kandidat osudio Saudijsku Arabiju kao „pariju“, u februaru 2021. je proglasio prekid američke podrške ofanzivnim operacijama u Jemenu, uključujući „relevantnu prodaju oružja“.

Saudijska Arabija, najveći američki kupac oružja, ljutila se zbog ovih ograničenja, koja su zamrznula vrstu prodaje oružja koju su prethodne američke administracije pružale decenijama.

Bajdenov pristup je omekšao od ruske invazije na Ukrajinu u martu, što je navelo Sjedinjene Države i druge zapadne zemlje da apeluju na Saudijsku Arabiju, najvećeg svetskog izvoznika nafte, da pumpa više nafte kako bi nadoknadila gubitak ruskih zaliha.

Saudijska Arabija je takođe dobila pohvale Bele kuće jer je početkom juna pristala na dvomesečno produženje primirja u Jemenu, uz posredovanje UN, na mestu najgore humanitarne krize na svetu.

Vašington bi sada želeo da se to pretvori u trajni prekid vatre.

Osoba u Vašingtonu koja je upoznata sa ovim pitanjem rekla je da je administracija započela interne diskusije o mogućnosti ukidanja saudijskih ograničenja za oružje, ali je naznačila da još nisu stigli do faze donošenja odluka.

Jedan od slučajeva kada su saudijski zvaničnici pokrenuli zahtev bilo je tokom posete zamenika ministra odbrane Khalida bin Salmana Vašingtonu u maju, prema drugom izvoru.

Saudijska vlada nije odgovorila na zahtev za komentar.

Izvori su, međutim, naglasili da se ne očekuju najave oko Bajdenovog putovanja od 13. do 16. jula, koje će uključivati zaustavljanja u Izraelu i Zapadnoj obali.

Očekuje se da će svaka odluka, kako su rekli, u velikoj meri zavisiti od toga da li se smatra da je Rijad učinio dovoljno da pronađe političko rešenje za sukob u Jemenu.

Među najskupljim stavkama koje bi Saudijci verovatno tražili su precizno navođena municija (PGM) kao što je ona odobrena pod bivšim predsednikom Donaldom Trampom suočeni sa primedbama članova Kongresa.

Ali očekuje se da će Bajdenova administracija biti oprezna dok raspravlja o tome koji bi sistemi mogli biti ponuđeni, rekla su dva izvora. Amnesti internešenel je saopštio da su precizne bombe proizvedene u SAD korišćene u vazdušnom napadu koalicije predvođene Saudijskom Arabijom na pritvorski centar u Jemenu u januaru u kojem je poginulo više desetina.

Ako Vašington ublaži zabranu, možda će biti lakše pokrenuti prodaju manje smrtonosne opreme kao što su oklopni transporteri ili dopuniti zalihe manje sofisticiranog naoružanja zemlja-zemlja i vazduh-zemlja.

Čak i pod postojećim ograničenjima, Sjedinjene Države su počele da pojačavaju svoju vojnu podršku Saudijskoj Arabiji ranije ove godine nakon raketnih udara Huta na kraljevstvo.

Vašington je odobrio prodaju projektila i antibalističkog odbrambenog sistema Saudijskoj Arabiji, saopštio je Pentagon u novembru, a Sjedinjene Države su poslale rakete Patriot i ove godine – za koje su američki zvaničnici smatrali da su sve odbrambene prirode.

Bajdenova administracija je takođe zadržala podršku da Saudijci dobiju sistem odbrane područja na velikim visinama (THAAD) koji je prvi put odobren 2017. za suzbijanje pretnji balističkim projektilima.

Dok su zakonodavci uglavnom pristali na takvu prodaju, Bajden bi se mogao suočiti sa posledicama na Kapitol Hilu ako odluči da ponovo proda ofanzivno oružje Rijadu.

Neki su doveli u pitanje Bajdenovu odluku da poseti Saudijsku Arabiju, videći da ona daje legitimitet prestolonasledniku Mohamedu bin Salmanu, saudijskom de fakto lideru za koga je američka obaveštajna zajednica zaključila da stoji iza Kašogijevog ubistva.

Među verovatnim protivnicima bi bio demokratski senator Kris Marfi, uporni kritičar saudijske kampanje u Jemenu koji je hvalio Bajdena kada je zamrznuo ofanzivnu prodaju oružja.

Pomoćnik je rekao da Marfi ne veruje da je sada vreme da se takve isporuke nastave.