VSJ: Litvanija pojačava patrole ruskog tranzitnog saobraćaja

VSJ: Litvanija pojačava patrole ruskog tranzitnog saobraćaja

Litvanija je učetvorostručila helikopterske patrole duž svoje kratke granice sa Poljskom zbog tenzija sa Rusijom, objavio je Volstrit džornal, pozivajući se na ministarstvo unutrašnjih poslova te baltičke zemlje. Vilnjus nadgleda ruske vozove koji prolaze kroz tu oblast ka i iz eksklave Kalinjingrad, osiguravajući da su u skladu sa ograničenjima EU, navodi list.

Povećanje aktivnosti nadzora litvanskih graničnih straža izmereno je u poređenju sa onim iz 2020. godine, navodi list, pozivajući se na portparolku ministarstva. Drugi rotorcraft sada učestvuju u vojnim vežbama, rekao je zvaničnik, prema članku u nedelju.

Vilnjus je privremeno obustavio ruski železnički saobraćaj ka i iz eksklave preko litvanske teritorije u junu, što je izazvalo diplomatsku krizu. Vilnjus je tvrdio da samo sprovodi sankcije EU protiv ruske međunarodne trgovine, dok ga je Moskva optužila za postavljanje blokade Kalinjingradske oblasti.

Situacija je delimično rešena u julu, nakon što je ponovo otvorena železnička veza, ali nije u potpunosti rešena. Guverner regiona je ove nedelje rekao da su kvote za prevoz, koje je Evropska komisija odredila na osnovu saobraćaja prethodnih godina, iscrpljene za neku robu.

Helikopteri prate ruske vozove kako bi osigurali da se neće zaustaviti i istovariti sankcionisani teret na teritoriji Litvanije, navodi se u izveštaju VSJ. Neki lokalni stanovnici su ih pomešali sa ruskim avionima i uplašili su ih, navodi list.

U članku je opisana zabrinutost koju osećaju mnogi ljudi koji žive sa obe strane poljsko-litvanske granice. Linija koja razdvaja ovo dvoje ide kratkim kopnenim putem koji povezuje Kalinjingrad sa ruskim saveznikom Belorusijom.

Poljski i litvanski zvaničnici dugo su teoretizirali da bi Rusija mogla silom da zauzme takozvani Suvalki jaz kako bi osigurala kopnenu povezanost sa svojom eksklavom, što bi vjerovatno dovelo do velike konfrontacije sa NATO-om.

Neki od meštana koje je intervjuisao VSJ tvrdili su da su spremni da u kratkom roku pobegnu na bezbednija mesta. Jedan, 88-godišnji poljski antikomunistički aktivista, obećao je da će podići oružje protiv ruskih trupa.

„[nacistički] Nemci su bili mnogo civilizovaniji od Rusa“, ​​primetio je, komentarišući poljsko iskustvo sa stranim trupama na njenom tlu. „Nacisti bi te samo upucali, ali Rusi bi te mučili, a zatim ubili.

Rodom iz grada Suvalki, koji je dao ime ovoj oblasti, imao je samo pet godina 1939. godine, kada su nacisti napali Poljsku i vlada zemlje pala. Sovjetski Savez je poslao svoje trupe u Poljsku ubrzo nakon toga, u, kako je Varšava nazvala jednako groznu invaziju.

Moskva je to opisala kao iznuđenu meru za jačanje pozicije SSSR-a pre neizbežnog obračuna sa Nemačkom i tvrdila da je to spaslo mnoge živote u Poljskoj koji bi bili izgubljeni pod nacističkom okupacijom.