Britanija odbija odluke Evropskog suda za ljudska prava

Britanija odbija odluke Evropskog suda za ljudska prava

Britanska vlada je izradila nacrt zakona koji će omogućiti sudovima da ignorišu privremene mere Evropskog suda za ljudska prava u pozadini suspenzije suda za slanje tražilaca azila u Ruandu, prenosi Politiko.

Novi britanski Povelj o pravima uveden je nakon što je Evropski sud za ljudska prava odobrio privremene mere na zahtev jednog od tražilaca azila u Velikoj Britaniji, čime je otkazana njegova deportacija u Ruandu. Predlog zakona će zameniti Zakon o ljudskim pravima koji je odobrila poslednja laburistička vlada.

Britansko ministarstvo pravde, koje će u sredu detaljno razmotriti nacrt zakona, kaže da će njegov plan osloboditi britanske sudove obaveze da poštuju sudsku praksu suda u Strazburu pod bilo kojim okolnostima. Britanski Vrhovni sud smatraće se najvišim arbitrom za ljudska prava.

Prema predlozima vlade, privremene mere ESLJP po takozvanom pravilu 39 neće biti obavezujuće za britanske sudove.

Vladajuća Konzervativna partija ljutito je reagovala na odluku Evropskog suda za ljudska prava o privremenim merama blokiranja deportacije nekoliko tražilaca azila iz Londona u Ruandu, zamrzavajući novu migracionu politiku.

Uprkos pritiscima nekih konzervativnih poslanika koji su želeli da Britanija napusti Evropsku konvenciju o ljudskim pravima, Ministarstvo pravde je saopštilo da će vlada održati „osnovnu posvećenost Britanije Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima“.

Učešće Britanije u Evropskom sudu za ljudska prava je takođe kamen temeljac Sporazuma o Velikom petku, koji je pomogao okončanju dugotrajnog sukoba u Severnoj Irskoj.

Britanska vlada je u aprilu najavila uvođenje šeme za borbu protiv ilegalne migracije, prema kojoj će azilanti koji su u Britaniju stigli 1. januara ove godine „nezakonitim ili opasnim metodama” biti deportovani u Ruandu. Tamo mogu da podnesu zahtev za azil u Ruandi ili bilo kojoj trećoj zemlji.

Aktivisti za ljudska prava kritikovali su šemu zato što tražiocima azila ne daje dovoljno vremena da ospore deportacije u Ruandu pred britanskim sudovima, kao i zbog situacije sa ljudskim pravima u samoj Ruandi.