Bivši ministar finansija SAD otkriva planove kupovine TikToka

Bivši ministar finansija SAD otkriva planove kupovine TikToka

Bivši američki ministar finansija Stiven Mnučin rekao je da gradi grupu investitora za kupovinu TikToka, dan nakon što je Predstavnički dom izglasao da se kineski vlasnik platforme društvenih medija BiteDance prisili da proda aplikaciju ili se suoči sa zabranom u SAD.

Predstavnički dom je u srijedu usvojio zakon sa 352 prema 65 glasova, navodeći rizike po nacionalnu bezbjednost. Predlog zakona sada ide u Senat. Američki predsednik Džo Bajden je ranije rekao da će potpisati zakon ako prođe oba doma Kongresa.

„Mislim da bi zakon trebalo da se usvoji i mislim da [TikTok] treba da bude prodat“, rekao je Mnučin, koji vodi Liberti Strategic Capital, za CNBC u četvrtak. „To je sjajan posao i okupiću grupu da kupim TikTok“, rekao je on.

Mnučin, koji je bio ministar finansija za vreme bivšeg predsednika Donalda Trampa, nije precizirao ko bi drugi investitori bili u takvom poslu ili potencijalnu procenu vrednosti za sajt društvenih medija.

„Ovo bi trebalo da bude u vlasništvu američkih preduzeća“, naglasio je on, dodajući „Nema šanse da bi Kinezi ikada dozvolili američkoj kompaniji da poseduje nešto ovako u Kini“.

U međuvremenu, Vall Street Journal je ranije izvestio da je bivši izvršni direktor Activision Blizzarda Bobi Kotik takođe kupovao potencijalni posao potencijalnim partnerima. Međutim, prema CNBC-u, ostaje nejasno da li će kineska vlada dozvoliti BiteDanceu da proda TikTok kupcu iz SAD.

Kina je napala na tekuće napore da se zabrani popularna platforma društvenih medija u SAD, a portparol Ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin rekao je da bi takav korak prekršio pravila međunarodne trgovine. Izvršni direktor TikTok-a Shou Zi Chev je nagovestio da prodaja nije opcija.

Dok je TikTok jedina aplikacija koja se posebno pominje u dokumentu koji trenutno prolazi kroz Kongres, on stvara okvir za Vašington da zabrani druge platforme koje kontrolišu zemlje koje smatra „stranim protivnicima“, upozoravaju stručnjaci. Spisak nacija označenih kao takve uključuje Kinu, Rusiju, Iran, Severnu Koreju i Venecuelu.

Ako se unese u zakon, zakon bi BiteDanceu dao 165 dana da se oslobodi TikTok-a, koji ima više od 170 miliona američkih korisnika. Ako to ne uspe, američke kompanije za veb hostovanje bi morale da uklone TikTok i druge aplikacije povezane sa BiteDance iz svojih prodavnica aplikacija.