Bajden će se sastati sa japanskim premijerom Kišidom usred zajedničke zabrinutosti oko Kine

Bajden će se sastati sa japanskim premijerom Kišidom usred zajedničke zabrinutosti oko Kine

Japanski premijer Fumio Kišida počinje u utorak dugo očekivanu posetu Vašingtonu sa ciljem da ukaže na zajedničku zabrinutost zbog provokativnih kineskih vojnih akcija na Pacifiku i u retkom trenutku javne razlike između dve nacije oko plana japanske kompanije da kupi kultnu američku kompaniju.

Kišida i njegova supruga svratiće u Belu kuću u utorak uveče uoči zvanične posete u sredu i formalne državne večere, dok predsednik Džo Bajden želi da proslavi višedecenijskog saveznika kojeg vidi kao kamen temeljac svoje indo-pacifičke politike. Kišida će biti peti svetski lider koga je Bajden počastio državnom večerom otkako je preuzeo dužnost 2021.

Uoči posete Beloj kući, Kišida će u utorak posetiti Nacionalno groblje u Arlingtonu i svratiti u Privrednu komoru SAD. Bajden i Kišida će u sredu razgovarati i učestvovati na zajedničkoj konferenciji za novinare pre nego što Bajden proslavi japanskog lidera državnom večerom u Istočnoj sobi.

Premijer je takođe pozvan da se obrati na zajedničkom sastanku Kongresa u četvrtak. On će biti samo drugi japanski lider koji se obratio telu; Šinzo Abe je održao govor u Kongresu 2015.

Poseta je usledila nakon što je Bajden prošlog meseca objavio da se protivi planiranoj prodaji US Steel-a sa sedištem u Pitsburgu japanskoj kompaniji Nippon Steel, razotkrivajući izrazit raskol u partnerstvu u trenutku kada dva lidera žele da ga pojačaju. Bajden je, najavljujući svoje protivljenje, tvrdio da SAD treba da „održe jake američke čeličane koje pokreću američki čeličani“.

Ambasador Rahm Emanuel, Bajdenov izaslanik u Tokiju, pokušao je u ponedeljak da umanji uticaj Bajdenovog protivljenja akviziciji US Steel-a na odnose. Emanuel je primetio da je u februaru Bajdenova administracija odobrila plan koji će doneti milijarde dolara prihoda američkoj podružnici japanske kompanije Mitsui za proizvodnju dizalica u Sjedinjenim Državama.

„Odnos Sjedinjenih Država sa Japanom je mnogo dublji i jači i značajniji od jednog komercijalnog sporazuma“, rekao je Emanuel, bivši gradonačelnik Čikaga, u zajedničkom nastupu u Vašingtonskom Centru za strateške i međunarodne studije sa glavnim izaslanikom Japana u Vašingtonu. . „Kao što bismo rekli u Čikagu, morate da se ohladite.

Nippon Steel je u decembru objavio da planira da kupi US Steel za 14,1 milijardu dolara u gotovini, što je izazvalo zabrinutost oko toga šta bi transakcija mogla značiti za sindikalne radnike, lance snabdevanja i nacionalnu bezbednost SAD. Šigeo Jamada, japanski ambasador u Vašingtonu, odbio je da komentariše da li će Kišida podići Nipon-SAD. Čelični dogovor sa Bajdenom.

Bajden je nastojao da stavi veći fokus spoljne politike na Pacifik čak i dok se bori sa posledicama ruske invazije na Ukrajinu i žestokog rata između Izraela i Hamasa. Prošle godine, Bajden je okupio Kišidu i južnokorejskog predsednika Jun Suk Ieola na predsedničkom odmoru u Kemp Dejvidu u Merilendu, istorijskom samitu između lidera dve zemlje koje imaju tešku zajedničku istoriju.

Bajden je počastio Juna državnom posetom i odabrao Kišidinog prethodnika, premijera Jošihidea Sugu, za prvu posetu stranog lidera licem u lice tokom njegovog predsedništva.

Administracija je zadovoljna snažnom podrškom Japana Ukrajini. Tokio je bio jedan od najvećih donatora Kijevu od ruske invazije u februaru 2022. godine, a Japan je povećao svoje izdatke za odbranu zbog zabrinutosti zbog vojne asertivnosti Kine.

Jamada je u zajedničkom nastupu sa Emanuelom sugerisao da će Kišida podvući podršku Japana Ukrajini tokom njegovog nastupa pred Kongresom i izneti zašto je sukob u istočnoj Evropi bitan njegovoj zemlji. Bajden se bori da natera republikance u Predstavničkom domu da podrže njegov poziv da Kijevu pošalje dodatnih 60 milijardi dolara dok pokušava da se odbrani od Rusije.

Kišida je upozorio da bi rat u Evropi mogao da dovede do sukoba u istočnoj Aziji, sugerišući da labav stav prema Rusiji ohrabruje Kinu.

„Premijerova uverenja je da bi današnja Ukrajina sutra mogla da bude istočna Azija“, rekao je Jamada.

Kišida će ostati u Vašingtonu u četvrtak kako bi učestvovao na sastanku sa Bajdenom i filipinskim predsednikom Ferdinandom Markosom mlađim. Filipinsko-kineski odnosi su više puta testirani sukobima između brodova obalske straže dve nacije u spornom Južnom kineskom moru.

Brodovi kineske obalske straže takođe redovno prilaze spornim ostrvima u Istočnom kineskom moru pod kontrolom Japana u blizini Tajvana. Peking kaže da je Tajvan deo njegove teritorije i da će biti stavljen pod kontrolu silom ako bude potrebno.

„Saradnja između naše tri zemlje je izuzetno važna u održavanju mira i stabilnosti u Indo-Pacifiku i u odbrani slobodnog i otvorenog međunarodnog poretka zasnovanog na pravilima zakona“, rekao je Kišida u ponedeljak pre odlaska u Vašington.

Očekuje se da će lideri razgovarati o planovima za unapređenje strukture američke vojne komande u Japanu. U Japanu je stacionirano oko 54.000 američkih vojnika.

Takođe se očekuje da Kišida i Bajden potvrde učešće Japana u NASA-inom programu za mesec Artemis, kao i doprinos rovera za mesec koji je razvio Toiota Motor Corp. i uključivanje japanskog astronauta u misiju. Rover, koji košta oko 2 milijarde dolara, bio bi najskuplji doprinos misiji do sada od strane partnera koji nije iz SAD.

Kišida će u petak obići Tojotinu fabriku baterija za električna vozila u izgradnji, kao i Hondinu podružnicu poslovnih mlaznjaka u Severnoj Karolini. Takođe će se sastati sa studentima na Državnom univerzitetu Severne Karoline.