Meksiko: Uhapšen bivši državni tužioc zbog nestalih studenata

Meksiko: Uhapšen bivši državni tužioc zbog nestalih studenata

MEKSIKO SITI – Federalni tužioci saopštili su u petak da su uhapsili državnog tužioca u prethodnoj administraciji Meksika, očigledno pod optužbom da je pogrešno vodio istrage o nestancima 43 studenta sa radikalnog učiteljskog koledža 2014, prenosi AP.

Hesus Muriljo Karam je bio državni tužilac od 2012. do 2015. godine, pod tadašnjim predsednikom Enrikeom Penjom Nijetom.

2020. godine, sadašnji državni tužilac, Alehando Gerc Manero, optužio je Murilla Karama da je „organizovao masivni medijski trik“ i vodio „generalizovano zataškavanje“ u slučaju.

Hapšenje je usledilo dan nakon što je komisija formirana za utvrđivanje šta se dogodilo rekla da je vojska snosila barem delimičnu odgovornost u tom slučaju. Rečeno je da se vojnik infiltrirao u grupu studenata i da vojska nije zaustavila otmice iako je znala šta se dešava.

Korumpirana lokalna policija, druge bezbednosne snage i članovi narko-bande oteli su studente u gradu Iguala u državi Gerero, iako je motiv ostao nejasan osam godina kasnije.

Muriljo Karam, pod pritiskom da brzo reši slučaj, objavio je 2014. da su studenti ubijeni, a njihova tela spaljena na smetlištu od strane članova narko-bande. On je tu hipotezu nazvao „istorijskom istinom“.

Ali istraga je uključivala slučajeve mučenja, nepropisnog hapšenja i pogrešnog rukovanja dokazima koji su od tada omogućili većini direktno umešanih članova bande da se oslobode.

Incident se dogodio u blizini velike vojne baze, a nezavisne istrage su pokazale da su pripadnici vojske bili svesni šta se dešava. Porodice studenata dugo su zahtevale da se vojnici uključe u istragu.

U četvrtak je komisija za istinu koja se bavila slučajem rekla da je jedan od otetih učenika vojnik koji se infiltrirao u radikalni učiteljski koledž, ali vojska ga nije tražila iako je imala informacije u realnom vremenu da se otmica dešava. Rečeno je da je nečinjenje prekršilo vojne protokole za slučajeve nestalih vojnika.

Ministarstvo odbrane nije odgovorilo na zahtev za komentar.

Meksički savezni tužioci ranije su izdali naloge za hapšenje pripadnika vojne i savezne policije, kao i Tomasa Zerona, koji je u vreme otmice bio na čelu savezne istražne agencije, meksičke detektivske agencije.

Zeron se traži pod optužbom za mučenje i prikrivanje prisilnih nestanaka. Pobegao je u Izrael, a Meksiko je zatražio pomoć od izraelske vlade u njegovom hapšenju.

Gerc Manero je rekao da je pored Zeronovih navodnih zločina povezanih sa slučajem, on navodno ukrao više od 44 miliona dolara iz budžeta kancelarije državnog tužioca.

Motiv otmice učenika ostaje predmet rasprave.

Dana 26. septembra 2014, lokalna policija iz Iguale, pripadnici organizovanog kriminala i vlasti oteli su 43 učenika iz autobusa. Učenici su povremeno preuzimali autobuse za njihov prevoz.

Muriljo Karam je tvrdio da su studenti predati narko-bandi koja ih je ubila, njihova tela spalila na deponiji u obližnjoj Kokuli i bacila spaljene ostatke u reku.

Kasnije istrage nezavisnih stručnjaka i Tužilaštva, koje je potvrdila komisija za istinu, odbacile su ideju da su tela spaljena na deponiji Cocula, iako su pronađeni spaljeni fragmenti kostiju korišćeni za identifikaciju trojice nestalih učenika.

Nema dokaza da bi neko od učenika još uvek mogao da bude živ.