SAD: Usvojen zakon o zabrani poluautomatskog oružja

SAD: Usvojen zakon o zabrani poluautomatskog oružja

Predstavnički dom je u petak usvojio zakon kojim se oživljava zabrana određenih poluautomatskih oružja, što je prvo glasanje te vrste u godinama i direktan odgovor na vatreno oružje koje se često koristi u slom masovnih pucnjava u zajednicama širom zemlje.

Nekada zabranjeno u Sjedinjenim Državama, vatreno oružje velike snage sada se naširoko okrivljuje kao oružje izbora među mladićima odgovornim za mnoga od najrazornijih masovnih pucnjava. Ali Kongres je dozvolio da ograničenja koja su prva uvedena 1994. godine na proizvodnju i prodaju oružja isteknu deceniju kasnije, nesposoban da prikupi političku podršku da se suprotstavi moćnom lobiju za oružje i ponovo uvede zabranu oružja.

Predsednica Nensi Pelosi pogurala je glasanje za usvajanje u Domu demokrata, rekavši da je ranija zabrana „spasila živote“.

Predsednik Džo Bajden je pozdravio glasanje u Predstavničkom domu, rekavši: „Većina američkog naroda se slaže sa ovom akcijom zdravog razuma. Pozvao je Senat da „brzo pomeri ovaj zakon na moj sto“.

Međutim, verovatno će zastati u Senatu 50-50. Republikanci izbegavaju zakon Predstavničkog doma, koji su ga demokrate odbacili kao strategiju izborne godine. Gotovo svi republikanci glasali su protiv zakona Predstavničkog doma, koji je usvojen 217-213.

Predlog zakona dolazi u vreme pojačane zabrinutosti zbog nasilja iz oružja i pucnjave – pucnjave u supermarketu u Bafalu, Njujork; masakr školske dece u Uvaldeu, Teksas; i pucnjave četvrtog jula na veseljake u Hajlend Parku, Ill.

Čini se da glasači takve glasove u izbornoj godini shvataju ozbiljno jer se Kongres deli po partijskoj liniji i poslanici su primorani da daju svoje stavove u zapisnik. Nedavno glasanje za zaštitu istopolnih brakova od potencijalnih pravnih izazova Vrhovnog suda dobilo je iznenađujuću količinu dvostranačke podrške.

Bajden je bio od ključnog značaja u obezbeđivanju prve zabrane poluautomatskog oružja kao senator 1994. Bajdenova administracija je rekla da je tokom 10 godina, dok je zabrana bila na snazi, masovna pucnjava opala. „Kada je zabrana istekla 2004. godine, masovna pucnjava se utrostručila“, navodi se u saopštenju.

Republikanci su čvrsto stali protiv ograničenja posedovanja vatrenog oružja velike snage tokom ponekad emotivne debate uoči glasanja.

„To je hvatanje pištolja, čisto i jednostavno“, rekao je predstavnik Gui Reschenthaler, R-Pa.

Rekao je predstavnik Andrev Clide, R-Ga., „Naoružana Amerika je sigurna i slobodna Amerika.“

Demokrate su tvrdile da zabrana oružja ima smisla, prikazujući republikance kao ekstremne i van koraka sa Amerikancima.

Zastupnik Jim McGovern, D-Mass., rekao je da zabrana oružja nije oduzimanje prava Amerikancima na Drugi amandman, već da se osigura da deca takođe imaju pravo „da ne budu upucana u školi“.

Pelosi je prikazala poster reklame kompanije za oružje za dečije oružje, manje verzije koje podsećaju na popularne puške AR-15 i koje se prodaju sa likovima sličnim crtanim filmovima. „Odvratno“, rekla je.

U jednoj razmeni, dva poslanika iz Ohaja su se sukobila. „Vaša sloboda prestaje tamo gde počinje moja i počinje sloboda mojih birača“, rekla je demokratska predstavnica Marsi Kaptur republikanskom poslaniku Džimu Džordanu. „Škole, tržni centri, prodavnice prehrambenih proizvoda, parade za Dan nezavisnosti ne bi trebalo da budu scene masovnog pokolja i krvoprolića.

Džordan je odgovorio tako što ju je pozvao u svoj kongresni okrug da raspravlja o njemu o Drugom amandmanu, rekavši da veruje da se većina njegovih birača „verovatno slaže sa mnom i slaže se sa Ustavom Sjedinjenih Država“.

Predlog zakona bi učinio nezakonitim uvoz, prodaju ili proizvodnju dugačke liste poluautomatskog oružja. Predsjedavajući Odbora za pravosuđe, predstavnik Jerri Nadler, D-NI, rekao je da izuzima one koji već posjeduju.

Zastupnici Kris Džejkobs iz Njujorka i Brajan Ficpatrik iz Pensilvanije bili su jedini republikanci koji su glasali za tu meru. Demokratski poslanici koji su glasali protiv bili su predstavnici Kurt Šrejder iz Oregona, Henri Kuelar iz Teksasa, Džared Golden iz Mejna, Ron Kind iz Viskonsina i Visente Gonzales iz Teksasa.

Skoro dve decenije, otkako je prethodna zabrana istekla, demokrate nisu bile voljne da ponovo razmotre ovo pitanje i suoče se sa lobijem za oružje. Ali izgleda da se mišljenja birača menjaju i demokrate su se usudile da deluju pre jesenjih izbora. Ishod će dati informacije za glasače o tome gde se kandidati nalaze po tom pitanju.

Džejson Kvimet, izvršni direktor Instituta za zakonodavnu akciju NRA, rekao je u saopštenju posle glasanja da „jedva mesec dana nakon što je Vrhovni sud proširio prava na oružje, „zastupnici kontrole oružja u Kongresu predvode napad na slobode i građanske slobode Amerikanci koji poštuju zakon.”

On je rekao da zakon potencijalno zabranjuje više od 24 miliona komada vatrenog oružja „u očitoj suprotnosti sa presudama Vrhovnog suda“ koje su utvrdile vlasništvo nad oružjem kao individualno pravo i proširile ga.

Među zabranjenim poluautomatskim oružjem su i ona sa fiksnim magacinom sa kapacitetom za više od 10 metaka. Predlog zakona pokriva oko 200 i više vrsta poluautomatskih pušaka, uključujući AR-15.

Demokrate su pokušale da povežu zabranu oružja sa širim paketom mera javne bezbednosti koje bi povećale federalno finansiranje za sprovođenje zakona. To je nešto što su centrističke demokrate u teškim kampanjama za reizbor htele da ih zaštite od političkih napada svojih republikanskih protivnika, oni su blagi prema zločinu.

Pelosi je rekla da će Predstavnički dom ponovo razmotriti zakone o javnoj bezbednosti u avgustu kada se očekuje da se poslanici nakratko vrate u Vašington kako bi se pozabavili ostalim preostalim zakonima, uključujući Bajdenov prioritetni paket zdravstvene zaštite i strategije klimatskih promena za borbu protiv inflacije koji će se naći u Senatu.

Kongres je prošlog meseca usvojio skroman paket za prevenciju nasilja iz vatrenog oružja nakon tragične pucnjave 19 školske dece i dvoje nastavnika u Uvaldeu. Taj dvopartijski zakon bio je prvi te vrste nakon godina neuspjelih napora da se suprotstave lobiju za oružje, uključujući i nakon slične masovne tragedije 2012. u osnovnoj školi Sandi Hook u Njutaunu, Konun.

Taj zakon predviđa proširene provere prošlosti mladih odraslih koji kupuju vatreno oružje, omogućavajući vlastima da pristupe određenim dokumentima o maloletnicima. Takođe zatvara takozvanu „praznu rupu za dečka“ odbijanjem kupovine oružja onima koji su osuđeni za porodično zlostavljanje van braka.

Novi zakon takođe oslobađa savezno finansiranje državama, uključujući i zakone o „crvenoj zastavi“ koji omogućavaju vlastima da uklone oružje od onih koji bi povredili sebe ili druge.

Ali čak i taj skromni napor da se zaustavi nasilje vatrenim oružjem došao je u vreme velike neizvesnosti u SAD u vezi sa ograničenjima vatrenog oružja dok se konzervativniji Vrhovni sud bavi pravima na oružje i drugim pitanjima.

Bajden je tu meru potpisao dva dana nakon presude Vrhovnog suda kojom se poništava njujorški zakon koji je ograničavao mogućnost ljudi da nose skriveno oružje.