Američki zvaničnici u Venecueli na pregovorima o američkim državljanima u pritvoru

Američki zvaničnici u Venecueli na pregovorima o američkim državljanima u pritvoru

Visoki američki zvaničnici posetili su Venecuelu kako bi osigurali dobrobit nekoliko američkih državljana u pritvoru, kao i da bi popravili veze sa vladom u Karakasu, pošto Vašington održava niz oštrih sankcija venecuelanskoj ekonomiji.

Delegacija koju su predvodili američki ambasador u Venecueli Džejms Stori i Rodžer Karstens, predsednički izaslanik za pitanja talaca, otputovala je u ponedeljak u Karakas „na razgovore o dobrobiti i bezbednosti američkih državljana u Venecueli“, potvrdili su zvaničnici Stejt departmenta za CBS i Associated.

Iako zvaničnici nisu precizirali da li su razgovori bili usredsređeni na neke konkretne pojedince, nekoliko američkih državljana je trenutno u pritvoru u zemlji, uključujući grupu rukovodilaca naftnih kompanija zatvorenih pre više od četiri godine.

Predsednik Venecuele Nikolas Maduro potvrdio je putovanje tokom nacionalnog obraćanja, rekavši da su se američki zvaničnici sastali sa Horheom Rodrigezom, predsednikom Narodne skupštine, kako bi „dali kontinuitet bilateralnoj agendi između vlade Sjedinjenih Država i vlade Venecuele“.

Poseta je usledila nakon prethodnog putovanja u martu – prve zvanične delegacije Bele kuće poslate posle više od 20 godina – koja je rezultirala oslobađanjem dvojice Amerikanaca. U to vreme Maduro je takođe pristao da nastavi razgovore sa svojom političkom opozicijom, koju predvodi Huan Gvaido, koga Vašington priznaje kao „privremenog predsednika Venecuele“.

Ambasador Stori se sastao sa Gvaidom dva sata ubrzo po dolasku u Karakas, navodi AP, koji je naveo da je par „razgovarao o naporima da se ubrzaju pregovori“ sa Madurom u Meksiku.

Nejasno je da li su američke sankcije bile prisutne u poslednjim razgovorima sa vladom Venecuele, iako je predsednik Džo Bajden nedavno rekao da bi bio spreman da „kalibriše“ kazne u zavisnosti od ishoda pregovora između Madura i njegovih protivnika.

Obnovljena diplomatija sa latinoameričkom nacijom poklopila se sa ruskim napadom na Ukrajinu krajem februara, što je izazvalo nalet sankcija Vašingtona i njegovih saveznika, od kojih neki imaju za cilj da uvedu puni embargo na rusku energiju. Iako su zvaničnici malo rekli o tome da li Sjedinjene Države nameravaju da se okrenu venecuelanskoj nafti kao alternativi, Bajdenova administracija je tiho ukinula neke kazne Karakasu, dozvoljavajući dvema evropskim firmama da obnove isporuke nafte ranije ovog meseca.