Američka administracija je od januara ove godine pooštrila blokadu Kube, preteći carinskim merama svakoj zemlji koja isporučuje naftu Havani. Ove mere su deo šireg paketa sankcija koje imaju za cilj da dodatno pritisnu kubansku vladu.
U maju su vlasti predsednika SAD Donalda Trampa optužile bivšeg kubanskog predsednika Raula Kastra zbog navodne umešanosti u obaranje dva civilna aviona kod obale Kube. U tom incidentu, koji se dogodio 1996. godine, poginule su četiri osobe, što je dodatno pogoršalo odnose između Kube i SAD.
Sankcije su takođe usmerene na suprugu trenutnog predsednika Migela Dijaz-Kanela, Lis Kuestu Perasu, kao i na entitete poput Ministarstva revolucionarnih oružanih snaga. Ove mere imaju za cilj da oslabiti podršku kubanskoj vladi i njenim institucijama.
Migel Dijaz-Kanel, koji ima 66 godina, obavlja funkciju predsednika Kube od 2018. godine, kada je nasledio Raula Kastra, brata bivšeg lidera Fidela Kastra. Njegova administracija se suočava sa brojnim izazovima, uključujući ekonomske sankcije i unutrašnje nezadovoljstvo.
Ove sankcije su deo šire strategije SAD prema Kubi, koja se fokusira na smanjenje uticaja kubanske vlade i podršku opoziciji. Američka administracija nastavlja da prati situaciju na Kubi i preduzima dodatne mere ukoliko to bude potrebno.
