Još 100 dana do EP: Nemci žele „letnju bajku“ kao 2006.

Još 100 dana do EP: Nemci žele „letnju bajku“ kao 2006.

Za tačno 100 dana u Nemačkoj počinje Evropsko prvenstvo u fudbalu. Domaćini se nadaju da će to biti još jedna „letnja bajka“. Kako teku pripreme? Kakvo je raspoloženje u Nemačkoj?

Koje ekipe će učestvovati na turniru? Odgovore na sva ova pitanja i još mnogo zanimljivosti pročitajte u tekstu portala Deutsche Welle .

U ovom trenutku su poznata imena 21 od 24 ekipe koje će učestvovati na turniru u Nemačkoj. Domaćin se automatski kvalifikovao. Dvadeset ekipa izborilo je pravo nastupa u okviru takmičenja u kvalifikacionim grupama, krajem marta ćemo saznati i preostale učesnike, po završetku baraža kroz Ligu nacija.

Dvanaest reprezentacija se bori za jednu od tri „vize“ za Nemačku. To su Poljska, Estonija, Vels, Finska, Bosna i Hercegovina, Izrael, Island, Ukrajina, Gruzija, Luksemburg, Grčka i Kazahstan.

Kako izgleda format takmičenja na Prvenstvu? Format je identičan formatu u kojem je odigrano prvenstvo 2020. Ekipe će, dakle, biti podeljene u šest grupa (po četiri reprezentacije). Dve prvoplasirane, kao i četiri najbolje drugoplasirane ostvariće plasman u osminu finala.

Utakmice će se igrati na deset nemačkih stadiona, termini su 15, 18 i 21 čas. Turnir otvaraju Nemačka i Škotska, taj meč se igra 14. juna u Minhenu. Finale će biti igrano tačno mesec dana kasnije na Olimpijskom stadionu u Berlinu.

Kakve šanse imaju Nemci na domaćem terenu? Na aktuelnoj rang-listi FIFA, nemačka reprezentacija nalazi se tek na 16. mestu. Tako slab plasman rezultat je nekoliko neuspešnih takmičenja u prethodnom periodu, odnosno slabih rezultata ekipe tokom mandata selektora Joahima Leva i Hanzija Flika.

Između 2006. i 2016. je, naime, Nemačka na svakom Evropskom prvenstvu ili Mondijalu bila među četiri najbolje ekipe na turniru. To uključuje i veliki trijumf 2014, kad su Nemci osvojili titulu prvaka sveta.

Nakon toga je usledio veliki pad. Na Evropskom prvenstvu 2020. Nemačka je poražena u osmini finala (protiv Engleske), a na prvenstvima sveta 2018. i 2022. usledila je blamaža: Nemci su ispali sa ta dva turnira već nakon faze takmičenja po grupama.

U septembru prošle godine na klupu Pancera seo je novi selektor Julijan Nagelsman. Ni bivši trener minhenskog Bajerna se nije proslavio, on u prva četiri nastupa ima negativan skor: jedna pobeda protiv SAD, remi protiv Meksika, dva poraza, od Turske i Austrije.

Nemačka ekipa raspolaže izuzetno kvalitetnim igračima, u to nema sumnje, ali neki igrači koji važe za oslonce tima – bolje rečeno nekadašnji oslonci, poput Jošue Kimiha ili Leona Gorecke – nisu u formi. Navijači su nadaju da će stabilizaciji ekipe da pomogne povratak Tonija Krosa u reprezentaciju. Ali, Nagelsman kao glavni problem ističe stav ekipe, odnosno mentalitet.

„Ne mogu više da slušam sva ta naklapanja kako su svi naši igrači veliki talenti“, rekao je on nedavno u intervjuu za magazin „Špigl“.

„Mi umišljamo da je Nemačka fudbalska top-nacija, iako već godinama beležimo neuspehe. Moramo konačno da počnemo da radimo na fudbalu.“

Nemački reprezentativci će uskoro imati priliku i da pokažu sve svoje kvalitete: 23. marta je na programu prijateljski meč protiv Francuske, a tri dana kasnije protiv Holandije.

Kakvo je raspoloženje u Nemačkoj uoči turnira? Uprkos razočaravajućim rezultatima u nedavnim nastupima, u zemlji postoji velika nada da bi EURO 2024 mogao da bude slična fudbalska zabava poput Svetskog prvenstva 2006. koje je takođe održano u Nemačkoj.

Direktor turnira Filip Lam o tome je nedavno pričao o tome. U svojim javnim nastupima Lam podseća igrače nemačkog tima na to koliko je važan jedan ovakav turnir koji se igra na domaćem terenu:

„Igrači ponovo moraju da se pobrinu oko identifikacije, oni moraju da demonstriraju bliskost sa navijačima, moraju da pokažu strast za dres Nemačke. To je njihova glavni zadatak“, rekao je Lam.

Predsednik Nemačkog fudbalskog saveza Bernd Nojendorf izrazio je uverenje da će „reprezentacija oduševiti svoje navijače na EURO 2024“.

Postavlja se i pitanje da li je bezbednost zagarantovana? EURO 2024 u Nemačkoj održava se u politički veoma teškim vremenima. Zbog toga je i predsednik UEFA Aleksandar Čeferin u intervjuu za engleski list „Telegraf“ priznao da je za njega „najveća briga pitanje bezbednosti“.

Slovenac se, kako je rekao, već dva puta sastajao s nemačkom saveznom ministarkom unutrašnjih poslova Nenci Fezer i kaže da je siguran da će na kraju, uz podršku nemačkih vlasti, koje su „veoma odlučne u tome da nam pomognu“, sve biti u redu.

Bezbednosni koncept turnira predstavljen je u januaru na Nacionalnom koordinacionom odboru za Evropskog prvenstva 2024 – i naišao je na široku podršku. Državna sekretarka u nemačkom MUP-u Julijane Zajfert za novinsku agenciju DPA je rekla da će pitanje bezbednosti turnira „za nas kao Ministarstvo unutrašnjih poslova, kao i saveznu vladu, biti prioritet“.

„Jasno nam je da živimo u veoma izazovnim vremenima, pogotovo kad pogledamo rat Rusije protiv Ukrajine ili kad gledamo rat u Gazi, ili kad vidimo neke nove izazove, recimo kibernetičke napade“, rekla je Zajfert.

U DFB se, čini se, situacija procenjuje znatno opuštenije:

„Priželjkujem da ovo Evropsko prvenstvo ima pozitivan efekat, pogotovo u glavama ljudi“, izjavio je direktor DFB Andreas Retig za agenciju SID. „Što se tiče bezbednosti, ja mogu svima da poručim da niko ne mora oko toga da se brine.“

Međutim, moguća kvalifikacija Izraela ili Ukrajine na EURO 2024 ipak bi mogla da rezultira osetnim intenziviranjem bezbednosnih mera u Nemačkoj.