Rešenja policije o okupljanju dostavljena Plenumu Konzorcijuma Logistika BiH

Rešenja policije o okupljanju dostavljena Plenumu Konzorcijuma Logistika BiH

Policija je zvanično dostavila rešenja Plenumu Konzorcijuma Logistika Bosne i Hercegovine. Održavanje okupljanja može biti ograničeno ukoliko ugrožava saobraćaj. Upozoravaju da bi protesti mogli ometati transport i snabdevanje.

Rešenja koja je izdala policija odnose se na održavanje mirnog okupljanja, koje može biti ograničeno na važnim putevima i u blizini graničnih prelaza. Policija naglašava da bi okupljanje moglo dovesti do otežanog odvijanja saobraćaja, što bi ugrozilo transport robe i snabdevanje osnovnim potrepštinama.

U saopštenju se ističe da prijave Plenuma Konzorcijuma Logistika BiH ne ispunjavaju uslove propisane Zakonom o mirnom okupljanju Zapadnohercegovačkog kantona. Policija upozorava da bi svako održavanje protesta suprotno donetim rešenjima moglo dovesti do zakonskih sankcija.

Iz policije su izrazili podršku pravu na mirno okupljanje, ali isključivo u okviru zakona. Razumeju izazove sa kojima se suočava transportni sektor, ali naglašavaju važnost poštovanja zakonskih okvira.

Konzorcijum Logistika BiH je 12. marta obavestio javnost o planiranim blokadama graničnih prelaza zbog problema sa Evropskom unijom. Prevoznici su isticali da se suočavaju sa pravilom „90 – 180 dana“, što dovodi do vraćanja vozača na granici sa Hrvatskom.

Vozači su izrazili nezadovoljstvo situacijom, ističući da su poniženi. Igor Beben je naveo da su vozači nervozni i bez rešenja, što dodatno otežava njihovu egzistenciju.