Mađar: Mađarska će dobiti do 10 milijardi evra iz fondova EU

Mađar: Mađarska će dobiti do 10 milijardi evra iz fondova EU

Premijer Mađarske Peter Mađar saopštio je da će do 10 milijardi evra iz fondova Evropske unije biti odblokirano, odnosno da će Mađarska u skorijem periodu dobiti sredstva koja su joj inicijalno bila i namenjena.

Naime, danas je Savet Evropske unije odobrio Plan za oporavak i otpornost Mađarske, a time je uklonjena, kako je Peter Mađar naveo, „poslednja prepreka za deblokadu do 10 milijardi evra sredstava iz fondova EU“.

Mađar je u svojoj objavi takođe optužio i stranku bivšeg premijera Mađarske Viktora Orbana, Fides, da je pokušavala da opstruiše sam proces.

„Milijarde evra iz fondova EU konačno su na putu i biće usmerene tamo gde i pripadaju – građanima Mađarske, kroz direktnu podršku saobraćajnoj infrastrukturi, energetskoj bezbednosti, zdravstvenom sistemu, upravljanju vodnim resursima i lokalnim preduzećima. Živela evropska Mađarska!“, poručio je Mađar.

Podsećamo, pomenutih 10 milijardi evra, odnosno 6,5 milijardi evra bespovratnih sredstava i 3,9 milijardi evra povoljnih kredita, prethodnih godina bili su blokirani zbog sporova između Brisela i vlade Viktora Orbana oko vladavine prava i stanja demokratije u Mađarskoj.