Grčka: Rezolucija o Srebrenici nosi rizik da bude pogrešno protumačena

Grčka: Rezolucija o Srebrenici nosi rizik da bude pogrešno protumačena

Rezolucija o sećanju na genocid u Srebrenici nosi rizik da bude pogrešno protumačena i mogla bi da podrije napore usmerene ka zajedničkoj evropskoj budućnosti Zapadnog Balkana, izjavio je ambasador Grčke pri Ujedinjenim nacijama (UN) Evangelos Sekeris.

Na sednici Generalne skupštine UN, na kojoj je usvojena Rezolucija o Međunarodnom danu promišljanja i sećanja na genocid u Srebrenici, Sekeris je rekao da Grčka priznaje značaj tog dokumenta, ali da je „u kontekstu ozbiljnih izazova koji prete miru i stabilnosti na Zapadnom Balkanu, potrebna inicijativa koja promoviše deeskalaciju i jedinstvo i koja utire put ka zajedničkoj budućnosti celog regiona“.

„Grčka poštuje odluke međunarodnih sudova, uključujući presudu Međunarodnog suda pravde iz februara 2007. godine, u kojima stoji da je počinjen genocid u Srebrenici. Grčka je na međunarodnom nivou posvećena borbi protiv negiranja genocida, ali upravo usvojena rezolucija nosi rizik da bude pogrešno protumačena“, kazao je Sekeris.

Predstavnik Grčke, koja je bila uzdržana prilikom glasanja o rezoluciji, rekao je da zabrinutost izaziva i trenutak koji je odabran za njeno podnošenje – posle odluke Evropskog saveta da otvori pristupne pregovore sa BiH.

„To ugrožava pozitivan zamah koji postoji u okviru Evropske unije (povodom proširenja). Budućnost BiH i celog Zapadnog Balkana može da postoji jedino u okviru EU“, dodao je grčki diplomata.

Za rezoluciju, kojom se 11. jul proglašava Međunarodnim danom sećanja na genocid u Srebrenici i kojom se osuđuju negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca, glasali su predstavnici 84 države, među kojima su sve zemlje Kvinte, veliki broj članica Evropske unije i sve bivše jugoslovenske republike osim Srbije.