Meteorska kiša Eta Akuariid dostiže vrhunac ovog vikenda, najjača tokom ovog veka

Meteorska kiša Eta Akuariid dostiže vrhunac ovog vikenda, najjača tokom ovog veka

Meteori – poznatiji kao zvezde padalice – mogu se videti bilo koje noći u godini. Ali neke noći su bolje od drugih.

Dok se Zemlja kreće oko Sunca, nailazimo na tokove prašine i krhotina sa kometa i asteroida. Taj krhotine rađaju „meteorske kiše“ – vremena kada se broj zvezda padalica koje ćete verovatno videti dramatično povećava.

Trenutno prolazimo kroz predgrađe jednog takvog toka krhotina, koji je za sobom ostavila Halejeva kometa. Stvara kišu meteora Eta Akuariid, jednu od najbolje vidljivih sa južne hemisfere. Svake godine, kada Zemlja dostigne ovu tačku u svojoj orbiti, možete videti Eta Akvariide na jutarnjem nebu.

Ovogodišnji prikaz obećava da će biti posebno poseban. Vrh se poklapa sa mladim Mesecom, što znači da će nebo biti dodatno mračno u satima pre zore – savršeni uslovi da se posmatraju delovi čuvene komete kako padaju. Postoje čak i nagoveštaji da bi tuš mogao biti „aktivniji“ nego inače.

Halejeva kometa (1P/Hallei prema njenom zvaničnom nazivu) kruži oko Sunca svakih 76 godina ili tako nešto, i provela je hiljade godina na svom trenutnom putu.

Svaki put kada prođe kroz unutrašnji Sunčev sistem, kometa baca prašinu i gas. Ova prašina se polako širila svemirom, obavijajući orbitu komete širokim slojem krhotina.

Zemlja prolazi kroz te krhotine dva puta godišnje, rađajući dve poznate kiše meteora. U oktobru dobijamo kišu meteora Orionid, vidljivu sa obe hemisfere i relativno dobro poznatu.

Ali bolja od dve pljuskove iz Halejevih krhotina dostiže vrhunac početkom maja – meteorska kiša Eta Akuariid. Zemlja počinje da nailazi na te krhotine sredinom aprila, a zatim provede otprilike šest nedelja prelazeći široki tok krhotina koji je iza sebe ostavila moćna kometa.

Veći deo tog vremena Zemlja prolazi kroz predgrađe toka, a broj proizvedenih meteora ostaje nizak. Ali oko nedelju dana usredsređeno na 6. maj, Zemlja se kreće kroz najgušći deo toka, a Eta Akvariidi dostižu svoj vrhunac.

Eta Akvaridi su zapravo jedna od najboljih kiša meteora u godini, ali su relativno slabo poznate iz jednostavnog razloga – najbolje se vide sa južne hemisfere i veoma ih je teško posmatrati sa lokacija severno od ekvatora.

Razlog je taj što se na severnim lokacijama radijant Eta Akuariid (tačka na nebu iz koje izgleda da zrače meteori) ne diže sve dok već ne padne jutarnji sumrak. Kao rezultat toga, svi osim najsjajnijih meteora gube se na rastućoj dnevnoj svetlosti.

Južni posmatrači imaju više sreće. Za većinu australijskih lokacija, radijant – koji se nalazi u sazvežđu Vodolije – raste oko 1:30 ujutro do 2 sata ujutro po lokalnom vremenu. Ovo nam daje nekoliko sati pre zore da posmatramo spektakl.

Opšte pravilo kada posmatrate meteorske kiše je da što se radijant podiže više na nebu, to će prikaz biti bolji jer se vaša lokacija na Zemlji okrene prema nadolazećoj kiši kometne prašine.

Prvi sat nakon porasta zračenja verovatno neće proizvesti mnogo meteora. Ipak, vredi gledati u nebo, jer će nekoliko meteora koje vidite padati u atmosferu pod veoma plitkim uglom, omogućavajući im da se kreću od horizonta do horizonta. Oni su poznati kao meteori koji paše na zemlju.

Kako se radijant penje više, tako će biti i broj meteora koje posmatrate. Na svom vrhuncu (6. maja ujutru), sat ili dva pre zore, Eta Akvariidi su lako mogli da proizvedu 20 do 30 meteora na sat.

Slične stope bi trebalo da budu vidljive nekoliko jutara sa obe strane maksimuma, čineći vikend 4. i 5. maja savršenim vremenom za jutarnje uočavanje meteora.

Međutim, meteori ne dolaze jednakom brzinom. Možete da sačekate 15 minuta i ne vidite ništa, a onda četiri mogu da dođu odjednom. Zato ne zaboravite da se toplo umotate, udobno se smjestite i pogledate u istočno nebo dok se opuštate da biste uživali u predstavi.

Eta Akuariids su uvek fantastična jesenja poslastica za posmatrače u Australiji, ali ova godina obećava da će biti posebno posebna. Prvo, nebo će biti tamno zahvaljujući mladom Mesecu, što će meteore lakše uočiti.

Ali ima još toga. Naučnici koji su modelirali ponašanje Eta Akvariida u poslednjih nekoliko decenija pronašli su primamljive nagoveštaje da bi ove godine moglo doći do značajnog povećanja stope. U stvari, oni sugerišu da bi se meteorska kiša Eta Akvarid iz 2024. mogla pokazati kao najjača u čitavom 21. veku.